تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021
5

اقلیم کردستان عراق نتیجه همه‌پرسی استقلال را معلق کرد

  • ۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
اقلیم کردستان عراق نتیجه همه‌پرسی استقلال را معلق کرد

دولت محلی اقلیم خودمختار کردستان با صدور اطلاعیه‌ای نتیجه همه‌پرسی مناقشه برانگیز استقلال کردستان عراق را به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این اطلاعیه در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۲۵ اکتبر (۳ آبان) منتشر شده است.

دولت محلی اقلیم خودمختار کردستان در توضیح این تصمیم اعلام کرده است که تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال برای جلوگیری از خشونت بیشتر صورت گرفته است.

افزون بر این در این بیانیه آمده است که تعلیق نتیجه این رفراندوم راه را برای گفت‌وگو با دولت مرکزی عراق هموار می‌کند.

در اطلاعیه دولت اقلیم خودمختار کردستان آمده است که تداوم درگیری و نبرد به پیروزی هیچ یک از دو طرف راه نمی‌برد و می‌تواند کشور را به پرتگاه هرج و مرج و نابودی سوق دهد و به همه عرصه‌های زندگی در این کشور آسیب رساند.

اعلام آتش بس و آمادگی برای مذاکره

در اطلاعیه منتشر شده از سوی دولت اقلیم کردستان همچنین پیشنهاد برقراری بی‌درنگ آتش بس شده است. در این اطلاعیه همچنین از آمادگی مذاکره و گفت‌وگو با مقامات دولت فدرال عراق سخن رفته است.

در گزارش خبرگزاری آلمان همچنین به پیش‌شرط دولت مرکزی عراق برای از سرگیری مذاکره و گفت‌وگو با مقامات اقلیم کردستان اشاره شده است. دولت مرکزی عراق بارها از مقامات اقلیم خودمختار خواسته بود رسما نتیجه این همه‌پرسی را لغو کند.

به این ترتیب دولت اقلیم کردستان به مهم‌ترین خواست دولت مرکزی عراق گردن نهاده است. در همه‌پرسی استقلال کردستان عراق که ماه پیش برگزار شده بود، ۹۲ درصد از کردها رای به استقلال اقلیم خودمختار داده بودند.

در رابطه با این همه‌پرسی، نیروهای ارتش عراق در همراهی با شبه‌نظامیان شیعه موسوم به حشد الشعبی هفته گذشته کنترل شهر کرکوک را از دست پیشمرگه‌های کرد خارج کردند. در جریان این درگیری‌ها، حدود ۳۰ پیشمرگه کرد و ده نفر از شبه‌نظامیان شیعه کشته شدند.

افزون بر آن، هزاران نفر از شهروندان کرد ساکن کرکوک ناگزیر به فرار از شهر شده و به مناطق شمالی عراق و به شهرهای اربیل و سلیمانیه پناه بردند.

برچسب ها