3

دیدار مقامات روسیه و عربستان، با توافق‌های احتمالی درباره سوریه

  • ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۲
دیدار مقامات روسیه و عربستان، با توافق‌های احتمالی درباره سوریه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با شاهزاده محمد بن سلمان، وزیر دفاع این کشور در مسکو ملاقات کرد. دو کشور قصد دارند در یافتن راه‌حل دیپلماتیک برای بحران سوریه و در تثبیت قیمت نفت با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش دویچه وله، شاهزاده محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد ووزیر دفاع عربستان یکی از قدرتمند‌ترین افراد خاندان سلطنتی آل سعود است. این شاهزاده جوان در یک سال گذشته دو بار با ولادیمیر پوتین ملاقات کرده است. دیدار تازه او با پوتین روز سه‌شنبه (۳۰ مه / ۹ خرداد) انجام شد.

رسانه‌های روسیه از قول پوتین نوشتند که رابطه روسیه با عربستان با موفقیت فراوان در حال پیشرفت است. در همین رابطه رسانه‌های جمعی از انعقاد ۴ پروتکل همکاری مشترک امنیتی میان روسیه و عربستان خبر دادند.

رئیس جمهوری روسیه گفت که مسکو و ریاض به طور مشترک برای دستیابی به راهی برای حل بحران سوریه کار می‌کنند. به گفته پوتین در این خصوص تماس‌هایی هم در سطح سیاسی میان مقامات نظامی روسیه و عربستان برقرار شده است.

روسیه حامی رژیم بشار اسد است و همراه با ایران در حفظ حاکمیت بشار اسد در سوریه کمک زیادی کرده است.

در جبهه مقابل عربستان سعودی از مخالفان سرسخت دولت بشار اسد است و از گروه‌های مخالف رژیم سوریه حمایت می‌کند. در وضعیت کنونی عربستان و روسیه قصد دارند به رغم اختلافات برای متوقف کردن جنگ داخلی سوریه راه‌حلی دیپلماتیک پیدا کنند.

تلاش عربستان و روسیه برای تثبیت قیمت نفت

منافع مشترک روسیه و عربستان در تثبیت قیمت نفت در بازارجهانی این دو کشور را بیش از پیش به هم نزدیک کرده است.

پوتین در دیدار با محمد بن سلمان از عربستان به دلیل موضع‌گیری این کشور در بازار نفت قدردانی کرد و گفت که تلاش‌های مشترک روسیه و عربستان در ثابت نگه داشتن قیمت نفت در بازار جهانی کمک کرده است. روسیه به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده نفت “غیراوپک” برای تثبیت قیمت نفت با عربستان مذاکرات زیادی انجام داد.

روسیه و تشدید تنش بین ایران و عربستان

محمد بن سلمان ضمن اشاره به اختلافات کشورش با روسیه تاکید کرد که برای پشت سر گذاشتن اختلافات موجود مکانیزم‌هایی وجود دارد و هر دو کشور منافع مشترک زیادی دارند. او همچنین خاطرنشان کرد که روسیه و عربستان به طور مشترک اهداف زیادی را محقق کرده‌اند و برای همکاری بیشتر تلاش خواهند کرد.

یکی دیگر از چالش‌های مناسبات عربستان و روسیه تشدید تنش بین ایران و عربستان است. بعد از دیدار ترامپ از منطقه مناسبات این دو کشور مسلمان دچار تنش بیشتری شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بعد از دیدار ترامپ از ریاض، خانواده سلطنتی عربستان سعودی را “احمق” و “گاوهای شیرده برای آمریکا” خواند. این سخنان را خامنه‌ای بعد از انعقاد قرارداد کلان تسلیحاتی بین عربستان و آمریکا بیان کرد.

قرارداد تسلیحاتی عربستان و آمریکا بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد و روسیه نیز با آن مخالفت کرده است. لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران در مصاحبه با خبرگزاری مهر در این باره گفت: «خرید تجهیرات نظامی و تجهیز نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس نه تنها به ثبات منطقه کمک نمی‌کند بلکه ضرورتی نیز برای این کار احساس نمی‌شود.»

در مقابل پوتین در دیدار با شاهزاده محمد بن سلمان از خرید تسلیحاتی عربستان از آمریکا سخنی به میان نیاورد. پوتین به جانشین ولیعهد عربستان گفت که مسکو منتظر است تا سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان اولین سفر خود را به روسیه انجام دهد.

در تازه‌ترین تحولات در ارتباط با سوریه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه  نیز درست یک روز بعد از دیدارش با پوتین با ریاض حجاب، هماهنگ گننده کمیته عالی اپوزسیون سوریه ملاقات کرد. مکرون در دیدار با ریاض حجاب، حمایت خود را از اپوزیسیون سوریه اعلام کرد. او پیش‌تر در دیدار با پوتین شخصا اعلام کرد که در صورت به‌کارگیری سلاح شیمیایی در سوریه فرانسه برای مقابله با آن وارد عمل خواهد کرد.

برچسب ها