تاریخ : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰ 21 ذو الحجة 1442 Friday, 30 July , 2021
4

همکاری پوتین و اردوغان برای ایجاد مناطق امن در سوریه

  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸
همکاری پوتین و اردوغان برای ایجاد مناطق امن در سوریه

گفت‌وگوهای تازه درباره بحران سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان شروع شده است. همزمان با این نشست، رهبران روسیه و ترکیه در سوچی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. هدف ایجاد مناطق امن در سوریه است.

به گزارش دویچه‌وله، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارشی پیرامون دیدار رهبران دو کشور روسیه و ترکیه منتشر کرده است. این دیدار روز چهارشنبه، سوم ماه مه (۱۳ اردیبهشت) در سوچی صورت گرفته است. پس از این دیدار، پوتین و اردوغان مشترکا در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفتند.

اردوغان به خبرنگاران گفت که موضوع بحث او و ولادیمیر پوتین بر سر ایجاد مناطق امن یا مناطق بری از تنش در سوریه بوده است.

اردوغان ابراز امیدواری کرد که در نشست صلح آستانه نسبت به ایجاد چنین مناطقی توافق حاصل شود. در نشست آستانه، روسیه، ترکیه، ایران و آمریکا شرکت دارند. صرف‌نظر از نمایندگان کشورهای یادشده، نمایندگان دولت اسد و اپوزیسیون سوریه نیز به این نشست دعوت شده‌اند.

باید یادآور شد که تلاش‌های مشابه در قزاقستان یا ژنو تا کنون بدون نتیجه به پایان رسیده است.

لغو تحریم‌ها
همکاری بین روسیه و ترکیه تنها به بحران سوریه محدود نمی‌شود. ولادیمیر پوتین در جریان دیدار خود با اردوغان خبر از لغو تدریجی تحریم‌ها داد. تحریم‌هایی که روسیه در سال ۲۰۱۵ و پس از حمله ترکیه به جنگنده خود، علیه آن کشور وضع کرده بود.
این تحریم‌ها واردات کالاهای کشاورزی و همچنین سفر شهروندان روس به ترکیه را شامل می‌شد. حال بر اساس اظهارات دیمیتری پشکوف، سخنگوی کرملین، دو کشور بر آنند تا گام به گام از دامنه تحریم‌ها بکاهند.

اعتراض نمایندگان اپوزیسیون سوریه

خبرگزاری رویترز در گزارش خود از آستانه، پایتخت قزاقستان خبر از اعتراض نمایندگان اپوزیسیون سوریه داده است. نمایندگان اپوزیسیون سوریه روز چهارشنبه سالن مذاکرات را ترک کردند. اعتراض آن‌ها به ادامه بمباران مواضع خود توسط نیروهای ارتش سوریه است.

یکی از افرادی که در مذاکرات صلح آستانه حضور دارد به خبرنگار رویترز گفته است که نمایندگان اپوزیسیون سوریه ساختمان را ترک نکرده‌اند. در عین حال یک مقام ارشد وزارت امورخارجه قزاقستان نیز به خبرنگاران گفته است که او انتظار دارد نمایندگان اپوزیسیون سوریه روز پنجشنبه، ۴ ماه مه، مجددا به مذاکرات بپیوندند.

تماس تلفنی ترامپ با پوتین

روز سه‌شنبه، دوم ماه مه، در یک تماس تلفنی ترامپ و پوتین بر سر بحران سوریه با یکدیگر گفت‌وگو کردند. ترامپ نیز از ایده برقراری آتش‌بس و ‌ایجاد مناطق امن در سوریه دفاع کرد.

 

برای پیشبرد گفت‌وگوها پیرامون بحران سوریه، آمریکا نیز نماینده‌ای به مذاکرات صلح آستانه اعزام کرده است. بر اساس خبر منتشرشده از سوی کاخ سفید، استوارت جونز، مسئول مسائل خاورمیانه در وزارت امو

برچسب ها