تاریخ : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 26 رمضان 1442 Friday, 7 May , 2021
5

قاضی فدرال یک حکم دیگر ترامپ را متوقف کرد

  • ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
قاضی فدرال یک حکم دیگر ترامپ را متوقف کرد

همزمان با عقب‌نشینی آقای ترامپ از احداث فوری دیوار آمریکا-مکزیک که از آن به عنوان راه حلی سریع برای مقابله با مشکل مهاجرت غیرقانونی یاد می‌شد، یک قاضی فدرال در کالیفرنیا گفته حکم حکومتی آقای ترامپ برای محدود کردن منابع ‘شهرهای امن’ مخالف قانون اساسی آمریکا است.

به گزارش بی‌بی‌سی، شهرها و مناطق امن نواحی از آمریکا هستند که رسما اعلام کرده‌اند از فرمان آقای ترامپ برای مقابله با مهاجران بدون مدارک قانونی تبعیت نخواهند کرد.

در پی “سرپیچی” این شهرها، کاخ‌سفید تهدید کرده بود دسترسی نهادهای محلی در این مناطق را به منابع فدرال محدود خواهد کرد.

قاضی ویلیام اوریک که در شعبه سانفرانسیسکو دادگاه فدرال آمریکا حضور دارد، امروز (سه‌شنبه) با صدور حکمی که قابلیت اجرایی در سراسر آمریکا دارد، دولت را از اجرای حکم حکومتی آقای ترامپ که در روز ۲۵ ژانویه صادر شده بود، منع کرد.

قاضی اوریک گفته این حکم به دولت فراتر از اختیاراتی که قانون در اختیارش گذاشته قدرت می‌دهد. او با اشاره به اظهارات آقای ترامپ و جف سشنز، وزیر دادگستری درباره این حکم حکومتی که گفته شده هدفش مواجهه اثربخش با مهاجران غیرقانونی است، گفته اگر اندک شبهه‌ای هم در مورد نیت این فرمان وجود داشت، اظهارات آقایان ترامپ و سشنز آن را برطرف کرده است.

آقای اوریک گفته این فرمان حکومتی به مثابه “سلاحی” در دست رئیس جمهور شده که می‌تواند با آن نهادهای اجرایی محلی را که با سیاستهای مهاجرتی او همراه نشده‌اند تنبیه کند.

در حکم قاضی اوریک آمده: “منابع و کمک‌های فدرال را نمی‌توان به علت آن که یک ناحیه سیاست‌های مهاجرتی مغایر با نظر رئیس جمهوری پیش گرفته، متوقف کرد.”

با وجود این، وکلای وزارت دادگستری آمریکا رای این قاضی فدرال را نادرست خوانده و گفته‌اند به آن اعتراض خواهند کرد. آنها می گویند تنها آن بخش از بودجه فدرال که مرتبط با فرمان حکومتی آقای ترامپ بوده برای شهرهای امن در نظر گرفته نخواهد شد.

حکم این قاضی فدرال که به متوقف شدن فرمان حکومتی آقای ترامپ منجر می‌شود، شکستی دیگر برای دولت جدید آمریکاست که تلاش کرده بود در یکصد روز نخست استقرارش تغییرات اساسی در سیاست های جاری آمریکا به وجود آورد.

در همین حال، دادستان کل نیویورک هم از رای دادگاه فدرال شمال کالیفرنیا استقبال کرده و گفته: “رئیس جمهور ترامپ قانونا اجازه ندارد منابع مالی فدرال را از شهرها و مناطقی که بنا دارند از ساکنان مهاجر خود حمایت کنند، دریغ کند.”

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.