تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021
4

انتخابات فرانسه؛ مکرون و لوپن برنده دور اول شدند

  • ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
انتخابات فرانسه؛ مکرون و لوپن برنده دور اول شدند

با شمارش بیش از ۹۷ درصد آرا امانوئل مکرون و مارین لوپن برنده دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شدند.

به گزارش بی بی سی، بر اساس این نتایج امانوئل مکرون نامزد لیبرال و میانه‌رو و مارین لوپن نامزد راست افراطی به دور دوم راه یافته‌اند. این دو اکنون باید برای دریافت کلید کاخ‌ الیزه دو هفته دیگر (۱۷ اردیبهشت/هفتم مه) با یکدیگر رقابت کنند.

با اعلام این نتایج در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، واکنش‌های جهانی به پیشتازی امانوئل مکرون و مارین لوپن متفاوت بوده است.

در حالی که سخنگوی صدراعظم آلمان و مقام‌های اتحادیه اروپا به آقای مکرون تبریک گفته‌اند، روسیه از خانم لوپن حمایت کرده است. رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان روسیه (مجلس سفلی) در توییتی گفته است که هنوز “امید” است.

منابع رسمی با استناد به شمارش ۹۷ درصد آرا گفته‌اند امانوئل مکرون با ۲۳.۹ درصد در دور نخست رتبه اول را کسب کرده است و مارین لوپن با ۲۱.۴ درصد دوم شده است.

فرانسوا فیون و ژان لوک ملانشون نیز حدود نوزده درصد آرا را به دست آورده‌اند.

آقای فیون با قبول شکست از هواداران خود خواسته‌ در دور دوم به امانوئل مکرون رای دهند.

نظرسنجی‌های متعدد اکثرا پیش بینی کرده‌اند که در دور نهایی رای‌گیری (هفتم مه) آقای مکرون خواهد توانست مارین لوپن را شکست دهد.

میزان مشارکت در انتخابات روز یکشنبه (۲۳ آوریل/۳ اردیبهشت) فرانسه حدود ۸۰ درصد اعلام شده که مشابه انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۶ است. امسال ۴۷ میلیون فرانسوی واجد شرکت در انتخابات بودند.

واکنشها

در واکنش به این نتایج، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به امانوئل مکرون تبریک گفته و سیاست‌های او که حامی اتحاد اروپاست ستایش کرده است.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، هم در کنار فدریکو موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به آقای مکرون تبریک گفته‌اند.

در همین حال، کنستانتین کوساچف، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سفلی روسیه با تبریک به مارین لوپن، او را “تنها مایه امید برای تغییر” خوانده است.

بازارهای مالی خیلی زود به نتایج دور اول انتخابات فرانسه واکنش نشان دادند و نرخ برابری یورو، واحد پول اتحادیه اروپا، در برابر سایر ارزها جهش ناگهانی داشته است.

امانوئل مکرون پس از اعلام اولین نتایج گفت: “مردم فرانسه اشتیاق خود را برای تغییر نشان دادند و تردیدی نیست که فصل تازه‌ای در تاریخ سیاسی فرانسه رقم خورده است.”

مارین لوپن هم نتیجه رای‌گیری را تاریخی خواند و گفت: “آینده فرانسه در معرض خطر است” و مردم باید به دنبال نامزدی باشند که تغییر واقعی ایجاد می‌کند. او خود را نامزد مردم خواند و وعده داد با روند افسارگسیخته جهانی شدن مبارزه کند.

بنوا آمون، نامزد حزب سوسیالیست، هم که بر اساس نتایج اولیه پنجم شده از مردم خواسته تا در دور دوم همگی به امانوئل مکرون رای بدهند. او شکست خود را “شکست فاحش تاریخی” برای چپ فرانسه خواند.

اما ژان لوک ملانشون، نامزد چپ افراطی، شکست را نپذیرفت و گفت: “وقتی نتایج رسمی آرا اعلام شود، همه باید به آن احترام بگذارند.”

این انتخابات صبح روز یکشنبه (۲۳ آوریل/۳ اردیبهشت) در حوزه‌های رای‌گیری در خاک فرانسه آغاز شد و ساعتی پیش در تمام حوزه‌های رای‌گیری به پایان رسید.

بیش از یک میلیون نفر از رأی دهندگان فرانسوی که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند، روز شنبه (۲۲ آوریل) رای خود را به صندوق‌ها ریختند.

انتخابات این دوره ریاست جمهوری فرانسه با دقت در کشورهای دنیا پیگیری شد و همگان می‌خواستند ببینند آیا یکی از مهمترین دمکراسی‌های غربی هم با تکان سیاسی روبرو خواهد شد و نامزدی مخالف ارزشهای لیبرال و نظام سیاسی مستقر به ریاست جمهوری خواهد رسید یا نه.

در دور اول انتخابات یازده نامزد با هم رقابت کردند تا در نهایت دو نفر آنها به دور دوم و نهایی برسند.

این انتخابات تحت تدابیر شدید امنیتی، با حضور بیش از پنجاه هزار پلیس و هفت هزار سرباز، برگزار شد.

فرانسه در دو سال گذشته هدف حملات متعدد و مرگبار بوده و در آخرین مورد، چند روز پیش در شانزه‌لیزه، معروفترین خیابان پاریس، مرد مسلحی به افراد پلیس حمله کرد و یکی از آنها را کشت.

این حملات که تقریبا همگی را اسلام‌گرایان افراطی انجام دادند از دید برخی ناظران به نفع نامزدان ضد مهاجرت و ضد اسلام مثل ماری لوپن ارزیابی شده است.

پس از رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفته بود فرانسه ممکن است کشور بعدی باشد که ضربه‌ای به نظام سیاسی مستقر بزند.

رییس جمهور فعلی، فرانسوا اولاند از حزب سوسیالیست که محبوبیتش را از دست داده در این انتخابات نامزد نشد، او در تاریخ معاصر فرانسه اولین رییس جمهوری است که تصمیم گرفته برای دور دوم نامزد نشود.

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات ماری لوپن و امانوئل مکرون نامزد حزب “به پیش” را دوش به دوش هم و پیشتاز رقابت نشان می‌دادند و ژان لوک ملانشون و فرانسوا فیون نخست وزیر سابق با فاصله‌ای اندک پشت سر آنها بودند؛ البته نظرسنجی‌ها حاکی از رشد چشمگیر حمایت از ملانشون داشتند.

اما امانوئل مکرون، نامزد لیبرال میانه‌رو و طرفدار اتحادیه اروپا، در صورتی که به ریاست جمهوری برسد در ۳۹ سالگی جوانترین رییس جمهور تاریخ فرانسه خواهد شد.

مارین لوپن نامزد جبهه ملی علت تمام مشکلات فرانسه را مرزهای باز می‌داند و قول داده پذیرش مهاجران را به شدت محدود کند (۱۰ هزار نفر در سال در مقایسه با حدود ۱۴۰ هزار نفر فعلی)، از اتحادیه اروپا و یورو خارج شود و بنیادگرایان افراطی را از فرانسه اخراج کند. او حتی می‌خواهد امامان مساجد باید به زبان فرانسه موعظه کنند.

برچسب ها