تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
5

بیش از ۴۰ کشته در پی سوءقصد به دو کلیسا در مصر

  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۱
بیش از ۴۰ کشته در پی سوءقصد به دو کلیسا در مصر

در پی دو انفجار در کلیسای قبطی‌ها در شهرهای طنطا و اسکندریه در مصر بیش از ۴۰ نفر کشته و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند. گروه “دولت اسلامی ” (داعش) مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفته است.

به گزارش دویچه‌وله، امروز یکشنبه (۹ آوریل/ ۲۰ فروردین) در پی انفجار در یکی از کلیساهای قبطیان در شهر طنطا، واقع در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال قاهره، پایتخت مصر، دست‌کم ۲۷ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۴۰ نفر مجروح شدند.

پس از این سوءقصد، نیروهای امنیتی مصر تجسس در اطراف کلیسای جرجیس قدیس در طنطا را به قصد یافتن مواد منفجره احتمالی دیگر آغاز کردند. مسیحیان در این کلیسا در جریان مراسم “یکشنبه نخل” به استقبال عید پاک در هفته آینده رفته بودند.

به گفته وزارت بهداشت مصر انفجار دوم در شهر بندری اسکندریه نیز دست‌کم ۱۶ کشته و ۶۶ مجروح به جا گذاشته است. بنا به گزارش رسانه‌های مصر انفجار دوم بیرون ساختمان کلیسای “مرقس قدیس” رخ داده است.

هنوز آمار دقیق کشته‌شدگان و مجروحان اعلام نشده، اما به گفته مقامات مصری با توجه به شدت انفجارها امکان افزایش کشته‌شدگان وجود دارد.

گفته می‌شود که این انفجار انتحاری بوده و تروریست قصد ورود به درون کلیسا را داشته که محافظان مانع از ورود او به داخل ساختمان شده‌اند.

گروه “دولت اسلامی” (داعش) در سایت “اعماق” که نزدیک به این گروه است مدعی شده که مسئول این دو انفجار در مصر بوده است.

بمبی زیر صندلی

به گزارش رسانه‌های محلی، مواد منفجره زیر یکی از صندلی‌های کلیسا جاسازی شده بوده است. در جشن مسیحی “یکشنبه نخل” کلیسا مملو از کسانی بوده که برای نیایش آمده بودند. به گفته‌ی تلویزیون دولتی مصر، کلیسای جرجیس قدیس بزرگ‌ترین نیایشگاه مسیحیان منطقه است.

دولت مصر در واکنش به انفجار در کلیسای مسیحیان قبطی در طنطا، از “ترور” سخن گفته است. احمد ابو زید، سخنگوی وزارت خارجه مصر گفت: «تروریسم دوباره به سراغ مصر آمده است، این بار در “یکشنبه نخل”». او افزود، این “اقدام انزجارآور دیگری علیه تمامی مصریان” بود.

در این میان عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، شورای امنیت ملی را فراخوانده است. این نهاد قرار است امروز یکشنبه در واکنش به سوءقصد طنطا تدابیری اتخاذ کند.

در آستانه سفر پاپ به قاهره

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز در پی حمله امروز به کلیسای قبطیان، با رهبر کلیسای قبطی و مردم مصر ابراز همدردی کرد. پاپ قرار است از ۲۸ تا ۲۹ ماره جاری میلادی (آوریل) به قاهره سفر کند.

حدود ۱۰ درصد از جمعیت بیش از ۹۰ میلیونی مصر را مسیحیان قبطی تشکیل می‌دهند. آنها با وجود تنش‌های گهگاهی، در مجموع با اکثریت مسلمان مصر در آرامش زندگی می‌کنند.

با وجود این، حملات خشونت‌آمیز علیه اقلیت مسیحی مصر در حال افزایش است. سوءقصد در شهر طنطا دومین حمله خشونت‌آمیز علیه قبطی‌های مصر در عرض ۶ ماه گذشته است.

در دسامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) در حمله‌ای دیگر در نزدیکی بزرگ‌ترین کلیسای جامع قبطی‌ها در قاهره دست‌کم ۲۵ نفر جان خود را از دست دادند. گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش سابق) مسئولیت حمله ماه دسامبر را برعهده گرفت.

فرار مسیحیان از صحرای سینا

شاخه‌ای از “دولت اسلامی” در شمال صحرای سینا فعال است. اعضای این گروه تروریستی در ویدئوهای تبلیغاتی پرشماری حمله به مسیحیان را اعلام کرده‌اند. در فوریه سال جاری صدها مسیحی مصری از شمال شبه‌جزیره ناآرام سینا گریختند.

دلیل فرار مسیحیان، قتل‌های زنجیره‌ای اعضای این اقلیت مذهبی بود که گمان می‌رود توسط شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” انجام گرفته شده باشد.

 

برچسب ها