تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021
5

ترامپ برخی کشورها را «چاله مستراح» خواند

  • ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
ترامپ برخی کشورها را «چاله مستراح» خواند

سخنان توهین‌آمیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در باره مهاجران برخی کشور‌ها به آمریکا با انتقادهای زیادی همراه گشته است.

به گزارش بی‌بی سی، آقای ترامپ در نشستی در کاخ سفید که با حضور نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برگزار شد، با اشاره به مهاجرانی که از هائیتی، السالوادور و بعضی از کشورهای آفریقایی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند، گفت: «چرا این مردم را از کشورهایی که چاله مستراح هستند، به اینجا راه می‌دهیم؟»

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است او ترجیح می‌دهد مهاجرانی از کشورهایی مانند نروژ به آمریکا بروند.

نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا گفته‌اند این اظهارنظر آقای ترامپ آشکارا نشان می‌دهد او نژادپرست است.

واشنگتن پست اول بار در گزارشی از اظهارنظر توهین آمیز دونالد ترامپ خبر داد.

کاخ سفید بدون تکذیب این سخنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بعضی از سیاستمداران در واشنگتن مدافع منافع کشورهای خارجی هستند ولی آقای ترامپ همیشه برای مردم آمریکا می‌جنگد.»

بر اساس این بیانیه آقای ترامپ در پی اصلاح قوانین مهاجرتی آمریکاست تا این کشور پذیرای مهاجرانی باشد که به رشد اقتصادی آمریکا کمک کنند.

نیویورک تایمز نیز پیش‌تر در گزارشی به نقل از آقای ترامپ نوشته بود «اهالی هائیتی مبتلا به ایدز هستند و اگر شهروندان نیجریه پایشان به آمریکا باز شود دیگر به آلونک‌های خود در کشورشان بر نخواهند گشت.»

سناتور جمهوری‏خواه، اورین هتچ در واکنش به این نقل قول از آقای ترامپ در تویی‌تر نوشت که خواهان دریافت توضیحات بیشتر درباره سخنان آقای ترامپ است. به گفته او مهاجرت افراد نخبه از همه کشورهای جهان به آمریکا از عوامل خاص بودن آمریکاست.

الیانا راس لیتنین، عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان نیز در تویی‌تر نوشت اطلاق واژه چاله مستراح به هائیتی، بی‌توجهی به خدمات مهاجران این کشور به آمریکاست. او تاکید کرد چنین واژه‌هایی زیبنده کاخ سفید نیست.

می‌ا لاو، دیگر جمهوری خواه کنگره که هائیتی‏تبار است، سخنان آقای ترامپ را نامهربانانه و نخبه گرایانه دانسته است.

پیش از سخنان آقای ترامپ، سناتور دموکرات، ریچارد دوربین درباره اهمیت اعطای ویزای اقامت موقت به شهروندان کشورهایی که دچار بلایای طبیعی، جنگ یا همه گیری‌ها هستند، صحبت کرده بود.

برچسب ها