تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021
8

یونسکو: در ۱۰ سال گذشته ۹۳۰ خبرنگار کشته شدند

  • ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
یونسکو: در ۱۰ سال گذشته ۹۳۰ خبرنگار کشته شدند

یونسکو، ارگان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، اعلام کرد که خشونت با خبرنگاران در سراسر جهان افزایش یافته است. در گزارش یونسکو آمده است که خبرنگاران در خطرند و در کشورهای مختلف جهان ربوده، دستگیر و شکنجه می‌شوند.

به گزارش دویچه وله، یونسکو، نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، روز دوشنبه (۸ آبان / ۳۰ اکتبر) در شهر بن آلمان اعلام کرد که ۹۳۰ خبرنگار از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی در کشورهای مختلف جهان کشته شده‌اند.

یونسکو این آمار را در ارتباط با روز جهانی “پایان مصونیت عاملان جرم و جنایت علیه گزارش‌گران” (دوم نوامبر) منتشر کرده است. در آمار منتشرشده از طرف یونسکو آمده است که تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) ۱۰۲ خبرنگار در جهان کشته شده‌اند.

افغانستان و مکزیک خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران

بر پایه این آمار افغانستان و مکزیک خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران در سال گذشته میلادی بوده‌اند. در هر یک از این دو کشور ۱۳ خبرنگار کشته شده‌اند. پس از افغانستان و مکزیک یمن با ۱۱ مورد، عراق با ۹ مورد و سوریه با ۸ مورد قرار گرفته‌اند.

آخرین مورد کشته شدن یک خبرنگار که با اعتراض‌های جهانی نیز مواجه شد، مرگ دافنه کاروآنا گالیتسیا، خبرنگار افشاگر مالتی بود که در پی انفجار بمبی که زیر خودروی او تعبیه شده بود، کشته شد. پسر این روزنامه‌نگار دولت مالت را به دست داشتن در قتل مادرش متهم کرده است.

تحقیق ناکافی برای پی‌گیری قتل خبرنگاران

یونسکو اعلام کرده که تنها ده درصد از پرونده‌های مربوط به مرگ خبرنگاران از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ به پایان رسیده و مجرم یا مجرمان این پرونده‌ها شناخته شده‌اند. در آمار یونسکو همچنین آمده است که در سال گذشته میلادی ۹۴درصد قربانیان خبرنگاران محلی بوده‌اند.

ولفگانگ شولتس، عضو هیئت مدیره کمیسیون یونسکو در آلمان، در این باره گفت: «قتل خبرنگاران، دستگیری خودسرانه آنها، شکنجه، ارعاب و پیگرد آنها باید متوقف شود و خلافکاران در دادگاه به سزای اعمال خود برسند.»

عضو هیئت مدیره کمیسیون یونسکو در آلمان در ادامه گفت که تنها ده درصد از عاملان قتل خبرنگاران شناخته و محکوم می‌شوند و این رقم بسیار کم است. او گفت: «تنها با مطبوعات آزاد می‌توان افکار عمومی را بازتاب داد.»

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.