تاریخ : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ 3 ذو القعدة 1442 Saturday, 12 June , 2021
5

شهدای گمنام در حریم پاسارگاد به خاک سپرده نشدند

  • ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۳
شهدای گمنام در حریم پاسارگاد به خاک سپرده نشدند

به دنبال پیگیری‌های مقامات سازمان میراث فرهنگی، تدفین شهدای گمنام در حریم مجموعه جهانی پاسارگاد لغو شد و این دو شهید در یک منطقه مسکونی در دهستان مادرسلیمان به خاک سپرده شدند.

مراسم خاک‌سپاری این دو شهید گمنام امروز پنجشنبه ۱۲ اسفند برگزار شد. محل خاک‌سپاری این دو شهید حدود سه کیلومتر با آرامگاه کوروش فاصله دارد.

شورای شهر و شهرداری شهر پاساردگاد پیشتر مکانی دیگر را برای تدفین این دو شهید گمنام پیشنهاد داده بودند که در حریم پاسارگاد قرار داشت و مقدمات خاک‌سپاری در این منطقه را انجام داده بودند اما زهرا احمدی‌پور، رپیس سازمان میراث فرهنگی گفته بود: «اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع این اشتباه و بی‌حرمتی به شهدا انجام شده و در حال پیگیری است.»

به گفته احمدی‌پور، تلاش بر این است که «شهدا در محلی متناسب دفن شوند نه در محوطه و حریم بناهای تاریخی.»

این تلاش‌ها امروز به نتیجه رسید و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس تصمیم گرفت تا این شهدا در «بوستان شهدای گمنام» به خاک سپرده شدند.

سرهنگ حمیدرضا گرامی که از دی ماه سال جاری به عنوان مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس منصوب شده در اوایل روی کارآمدن کار دولت حسن روحانی به عنوان فرماندار شهرستان کازرون در استان فارس منصوب شده بود.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۱۳۵کیلومتری شمال شیراز در منطقه پاسارگاد استان فارس قرار دارد.

این محوطه شامل بناهای تاریخی مانند آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی است.

این محوطه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

هر اثری که در فهرست جهانی یونسکو جای می‌گیرد، طبق کنوانسیون میراث طبیعی و تاریخی باید از سوی کشور نگهدارنده اثر مورد توجه ویژه قرار گیرد و انجام هرگونه اقدامی که اثر را با خطر روبه‌رو کند، ممنوع است.

این نخستین بار نیست که دفن شهدای گمنام در حریم آثار تاریخی خبرساز می‌شود.

پیش از این در سال‌های گذشته نیز دفن شهدای گمنام در حریم مجموعه تاریخی امیرچخماق یزد و حریم ارگ ساسانی شهرستان انار کرمان بحث‌برانگیز شده بود.

با این حال مخالفت‌های فعالان میراث فرهنگی نیز نتوانست مانع تدفین شهدای گمنام در حریم این دو اثر تاریخی شود.

دیدگاه

  1. بله اینهمه خبر از شهدا فقط این خبرو باید میگذاشتی

  2. شهدای گمنام خیلی مقامشان بالاتر از اقای کوروش است که میخواستند انجا به خاک سپرده شوند.یاران سید الشهدا را کنار شاهنشاه به خاک نسپرید.

  3. باسلام چقد خوب بود همه ب این درک و معفت میرسیدن جابجا ک نعبدو جابجا ک نستعیین!!! با افراط گری هامون حرمت بعضی چیزی را ازبین نبریم

  4. ای خدا کی شلاق افراطی گری از سر وتن مردم ایران برداشته می شود. همگان باهر ایده ودین ومذهب ومسلکی می دانندکه شهدامقام ومنزلت خاص خودشان را دارند. باهرعقیده وباوری رفتندوکشته شده اندوواقعا بهشت برین مکان آنهاست وبه شکاکش لعنت. ولی این افراطی گری وزور زیادیهایی که بعضیهاانجام می دهندبه والله شهداهم راضی نیستند. نکنیدوننویسیداین جورکارها رو. کمی به خلوت خودتان برویدوفکرکنید. درب همیشه به یک پاشنه نخواهدچرخید