11

تجهیزات در شیراز نبود، آتش‌سوزی کوه دراک را این‌طور خاموش کردند

 • 18 مهر 1396 - 7:25
تجهیزات در شیراز نبود، آتش‌سوزی کوه دراک را این‌طور خاموش کردند

آتش‌سوزی کوه دراک شیراز از سوی ماموران آتش‌نشانی مهار شد.

در این آتش‌سوزی که حدود ساعت ۱۳:۳۰ روز دوشنبه ۱۷ مهر رخ داد، حدود ۴۰ هکتار از فضای سبز در دامنه و ارتفاعات منطقه برف‌فروشان کوه دراک شیراز در آتش سوخت.

ماموران آتش‌نشانی شیراز به دلیل عدم در اختیار داشتن تجهیزات لازم برای مهار آتش در کوه، از وسایل ابتدایی برای خاموش‌کردن این آتش‌سوزی استفاده کردند.

کارشناسان می‌گویند برای مهار این نوع آتش‌‌سوزی‌ها بیش از هر چیز نیاز به هلی‌کوپتر است.

مقامات ایران سال گذشته اعلام کردند در ۱۴ استان بالگردهایی برای مهار آتش‌ مستقر شده.اما بنابر گزارش‌ها در بسیاری موارد، آتش‌نشانان و داوطلبان برای مقابله با آتش ناچار از تجهیزات اولیه استفاده کردند.

در سال جاری جنگل‌ها و مراتع و منابع طبیعی استان فارس بارها دچار آتش‌سوزی شده از جمله در کازرون، بیضاء، نی‌ریز، ممسنی و ….

مهرزاد بوستانی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس مرداد امسال اعلام کرد که در سال ۹۵ یک هزار و ۹۴۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان دچار آتش‌سوزی شده است.

به گفته بوستانی، از ابتدای سال جاری تا مرداد امسال نیز ۳۱۳ هکتار از اراضی فارس دچار آتش‌سوزی شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۳ درصد کاهش داشته است.

۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها و مراتع در ایران عامل انسانی دارد که از این میان ۱۵ درصد عمدی و باقی سهوی است.

در پنج سال اخیر ۹۰ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور سوخته که از این میان ۲۰ هزار هکتار در مرتع و جنگل بوده.

جنگل‌ها و مراتع در مجموع ۶۰ درصد عرصه‌های طبیعی ایران را تشکیل می‌دهند.

هر سال ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار از منابع طبیعی ایران دچار آتش‌سوزی می‌شوند که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن مربوط به جنگل‌ها است.

برچسب ها

دیدگاه

 1. باسلام
  هنوز درج کننده این خبر نمی داند که آتش در ارتفاعات توسط وسیله ای بنام آتش کوب (همین وسیله ای که در دست آتش نشان است) خاموش می شود و امکان انتقال آب به ارتفاعات در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و آتش ها یا با آتش کوب از طریق زمین و یا از طریق هواپیما و بالگردها اطفاء‌ می شود و نکته دوم اینکه وظیفه اطفاء حریق در ارتفاعات بر عهده آتشنشانی شهری نیست و در قانون منابع طبیعی، محیط زیست،‌ارتش و… تحت نظر مدیریت بحران استان بایستی اقدام به اطفاء نمایند‌.

 2. باسلام
  فقط در این حریق ۴۰ هکتار خار و خاشاک و گیاه بوته ای دستخوش حریق شده که معادل ۴۰۰ هزار متر می شود. اگر هر متر فقط ۵ لیتر آب بخواهد یعنی ۲ میلیون متر مربع آب!

  واقعا با چه ابزار و امکاناتی امکان انتقال این حجم آب به ارتفاعات و یا چند هزار متر لوله کشی و پمپهای فشار قوی و متوسط و حوضچه های پشتیبان و … می خواهد

  بااین تفاسیر دیگر آبی برای خوردن باقی نمی ماند و همه سدها و رودخانه ها صرف نظر از هزینه های هنگفت ظرف مدت کوتاهی خالی خواهند شد.