تاریخ : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021
8

سروهای کهنسال فارس در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شدند‌

  • ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
سروهای کهنسال فارس در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شدند‌

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس از ثبت سروهای کهنسال استان فارس در فهرست میراث طبیعی کشور خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری اظهار داشت: در جلسه کمیته ثبت آثار طبیعی سرو کلانی واقع در روستای کلانی از توابع شهرستان کازرون، سرو کوشک بیدک واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، دهستان قره بلاغ، روستای کوشک بیدک و سروهای چهارباغ قوامی در بافت مسکونی جنوب روستای مظفری از بخش مرکزی شهرستان کوار به ثبت ملی رسیدند.

وی گفت: سروهای چهارباغ قوامی واقع در باغ تاریخی قوامی است که در حال حاضر از این باغ تاریخی دو عمارت مربوط به دوره‌های قاجار و پهلوی دوم، دو خیابان صلیبی شکل و تعداد زیادی درخت سرو باقی مانده است.

امیری افزود: این باغ شامل یک راسته خیابان شمال غربی-جنوب شرقی و یک راسته شمال شرقی به جنوب غربی است که در حاشیه آن تعداد زیادی درخت سرو زربین کاشته شده است، آن طور که به نظر می‌رسد در هر راسته ۲۰ درخت وجود داشته که تعدادی از آنها خشک و یا بریده شده‌اند و از این تعداد درختان ۶۳ درخت همچنان پابرجاست.

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس بیان کرد: ارتفاع متوسط مجموعه درختان این باغ ۱۲ متر است که ارتفاع بلندترین درخت مجموعه به حدود ۱۷ متر می‌رسد.

وی عنوان کرد: سرو کوشک بیدک با قدمتی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال از درختان کهنسال منطقه محسوب می‌شود و ارتفاع این درخت ۱۵ متر و دارای طول و عرض تاج ۷ در ۷ متر است همچنین طول پایه آن ۳ متر، محیط تنه درخت حدود ۲۹۰ سانتی‌متر و قطری حدود ۹۲ سانتی‌متر دارد.

امیری بیان کرد: سرو کلانی قدمتی حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ سال دارد. ابعاد و اندازه تقریبی درخت حدود ۲۵ متر ارتفاع ، طول تاج ۲۲ متر، پایه ۳ متر و طول و عرض تاج ۱۵ متر است. محیط پیرامونی درخت ۴۵۰ سانتی متر و قطر درخت حدود ۱۴۳ سانتی متر است همچنین به فاصله ۲ متری از این درخت سرو، درخت سرو جوانتری با قطر ۸۰ سانتی‌متری و قدمتی حدود ۲۰۰ تا ۲۳۰ سال وجود دارد.

برچسب ها