تاریخ : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 4 شوال 1442 Saturday, 15 May , 2021
5

زباله‌های داراب فارس «امنیتی» شد

  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
زباله‌های داراب فارس «امنیتی» شد

زباله‌های داراب فارس سرگردان شده‌اند. مسئولان محلی تصمیم گرفته بودند که این زباله‌ها را در مکان جدیدی دفن کنند اما این تصمیم باعث بروز تنش‌هایی شده است.

محل کنونی سایت دفن زباله‌های داراب قرار است به دلیل مشکلات زیست‌محیطی به مکان جدیدی منتقل شود اما انتخاب محل جدید با واکنش‌هایی روبرو شده است.

مدتی قبل تصمیم گرفته شد که زباله‌های داراب در سایت نوایگان دفن شود اما شهرستان‌ها و روستاهای همجوار از جمله زرین‌دشت و فسارود معترض هستند.

در واکنش به این تنش‌ها، علیرضا بیات‌پور مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس در نامه‌ای به شهرداری داراب نوشته که به دلیل «تنش اجتماعی و محلی» و نظر شورای تامین، زباله‌ها در محلی که فرماندار داراب اعلام می‌کند و نهادهای مسئول آن را تایید می‌کنند، تخلیه شود.

روزانه ۷۰ تا ۸۰ تن زباله در شهرستان داراب تولید می‌شود.

ایرانی‌ها سالانه نزدیک ۲۰ میلیون تن زباله تولید می‌کنند. در ایران سرانه تولید پسماند به ازای هر نفر تقریباً ۷۰۰ گرم است؛ عددی بیشتر از میانگین سرانه تولید پسماند در جهان.

علاوه بر این، تا آنجا که به بحران پسماند‌ها و زباله در ایران مرتبط است، جدای از بودجه و اعتبارات ناکافی برای رسیدگی به مدیریت پسماند، بخشی از این کم‌کاری‌ها به عدم «تفکیک پسماند‌ها و زباله‌ها» گره خورده است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد تنها هفت درصد از پسماند‌ها در ایران از مبدأ تفکیک می‌شوند. به طور مثال در این زمینه در اختیار داشتن سطل‌های تفکیک‌شده کافی نیست و شهروندان باید بدانند تا پوست گردو یا ظرف پنیر را در کدام سطل بیاندازند. تفکیک زباله می‌تواند از سطح تفکیک زباله‌های «خشک و‌تر» فرا‌تر رود و به تفکیک دقیق زباله‌های کاغذی، فلزی و غیره بیانجامد.

با دفن بیش از ۸۰ درصد از پسماندها و زباله‌های تولیدشده در ایران، روزانه بیش از ۱۵۰۰ مترمکعب شیرابه زباله به داخل خاک و منابع آب‌های زیر زمینی وارد می‌شود.

گرچه اصولی‌ترین راه برای مدیریت زباله نابودکردن آن به روش بهداشتی و یا بازیافت زباله است، اما در ایران بخش اندکی از زباله‌ها بازیافت می‌شوند.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.