تاریخ : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 4 شوال 1442 Saturday, 15 May , 2021
3

افزایش ۴ برابری آمار ابتلای مادران باردار به کرونا در فارس

  • ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۱
افزایش ۴ برابری آمار ابتلای مادران باردار به کرونا در فارس

مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از افزایش چهار برابری آمار ابتلای مادران باردار به کرونا در استان فارس و همچنین از تدارک و برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی در فرایند درمان این بیماری در شرایط تکمیل ظرفیت مراکز دولتی پذیرنده بیماران کرونایی سخن گفتند.

بیمارستان‌های مرجع کرونا در شیراز اکنون سه بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) شهید چمران و شهید فقیهی است که در بخش دولتی فعالیت می‌کنند ، در سایر شهرستان‌های فارس نیز این بیماران در بیمارستان های عمومی شهرها بستری می‌شوند. 
از سوی دیگر، ظرفیت مناسبی در بخش بیمارستان‌های خصوصی و خیریه و همچنین مراکز درمانی وابسته به ارگان‌های دیگر وجود دارد که در شرایط همه گیری کرونا می طلبد این مراکز به کمک بخش درمان و بستری بیماران کرونا بیایند.

بر اساس آمارهای موجود ، شیراز بیش از ۱۵ بیمارستان خصوصی ، خیریه و وابسته به سایر ارگان ها دارد که با بهره گیری از امکانات بستری و تیمار ویژه می توانند در بخش های بستری بیماران کرونا در شرایط بحرانی فعال شوند ، همکاری و همراهی بخش غیر دولتی و خصوصی بهداشت و درمان شیراز با بخش دولتی در شرایط کنونی از سوی بسیاری از شهروندان شیراز و همه افرادی که دغدغه سلامت مردم را دارند مورد انتظار است.

اعضای ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا  در شیراز روز دوشنبه در نشست این ستاد برای ساماندهی پذیرش بیماران نیازمند بستری ، راهکارهای گسترش ظرفیت مراکز درمانی استان برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا  را ارزیابی کردند.

 دکتر مهرزاد لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست با پایش آخرین وضعیت کرونا  در شهرستان های مختلف استان، از اعضای این ستاد خواست تا با بررسی ظرفیت تمامی مراکز درمانی استان در خصوص فضای فیزیکی، تجهیزات و نیروی انسانی، زمینه های گسترش پذیرش بیماران را فراهم آورند.

راهکارهای گسترش همکاری با بیمارستان های بخش خصوصی برای پذیرش مبتلایان به کرونا به عنوان یک ظرفیت مهم درمانی در استان فارس ، از دیگر محورهای مورد بررسی رئیس دانشگاه در این نشست بود که ضمن دریافت گزارش هایی از اعضای این ستاد انجام شد.

لطفی همچنین استفاده هرچه بیشتر از بیمارستان پشتیبان به عنوان یکی از راهکارهای مدیریت شرایط کنونی و ساماندهی حجم بالای بیماران را مورد تاکید قرار داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز  همچنین خواستار بررسی میزان هزینه بیماران کرونا  در مراکز درمانی استان  فارس و نحوه همکاری بیمه های استان، با مشارکت معاون توسعه مدیریت و منابع و معاون درمان دانشگاه شد.

مادران باردار در تیررس کرونا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز که این روزها زمزمه ابتلایش به کرونا شنیده می شود و تحت مراقبت خانگی قرار دارد از افزایش چهار برابری تعداد مادران باردار مبتلا به کرونا  طی روزهای اخیر نسبت به موج اول این بیماری خبر داد.

 عبدالرسول همتی  گفت: ویروس کرونا شبیه بسیاری از ویروس هایی است که باعث بروز علایم سرماخوردگی می شوند، مبتلایان تب، سرفه یا تنگی نفس داشته و در صورت تشدید بیماری دچار مشکلات جدی تنفسی شده و نیاز به بستری در بخش های بیمارستان یا واحد مراقبت های ویژه دارند، اما در این میان، مادران باردار به دلیل تغییرات فیزیولوژیک، در برابر ویروس های تنفسی آسیب پذیرتر هستند.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: متاسفانه در موج دوم شیوع بیماری کرونا شاهد افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان در گروه مادران باردار هستیم.

وی با اشاره به ضرورت اجرای دستورالعمل های پیشگیری و کنترل بیماری کرونا از سوی مادران باردار ادامه داد: برای کاهش شانس ابتلا به این بیماری ناشناخته، ماندن در خانه تا حد امکان، پرهیز جدی از حضور در مکان های تجمع عمومی به ویژه مراسم شادی و یا عزاداری، محول کردن وظایفی همچون خرید به سایر افراد خانواده یا انجام خرید به صورت تلفنی و اینترنتی و استفاده از سرویس های تحویل کالا در  منزل الزامی است، در صورت اجبار به خروج از منزل نیز در حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده نشود.

معاون بهداشت دانشگاه اضافه کرد: اگر چه تعیین قرار ملاقات با پزشک و ماما و دریافت مراقبت های بهداشتی طی دوران بارداری برای تامین سلامتی مادر و جنین ضروری است، اما با توجه به همه گیر شدن ویروس کرونا، پس از مشورت با پزشک و ماما و تایید لازم از سوی ایشان، می توان برخی از ویزیت ها را با تماس تلفنی انجام داد، در صورت بروز مشکل مرتبط با بارداری نباید در تماس با پزشک و ماما تردید کرد و بهترین راه دریافت خدمت را از تیم سلامت جویا شد.

وی با اعلام اینکه مادران باردار با سابقه بیماری های زمینه ای به ویژه مشکلات ریوی، دیابت و فشارخون بالا یا نقص سیستم ایمنی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند و باید تمهیدات مراقبتی بیشتری انجام دهند، گفت: در صورت مشاهده علایم آلودگی با ویروس کرونا یا تشدید علایم، مراجعه به موقع به مراکز خدمات جامع سلامت، بهترین راهکار برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی و عوارض در مادر و نوزاد است.

دکتر همتی تاکید کرد: با رعایت موارد پیشگیری و توجه به توصیه های بهداشتی و مراقبتی، امیدواریم شاهد کنترل بیماری کرونا در تمامی اقشار جمعیتی به ویژه مادران باردار باشیم.

هم اکنون  ستاد مدیریت استانی کرونا  پنج بیمارستان دولتی و دو بیمارستان خصوصی با اختصاص ۸۱۸ تخت عادی و ۱۲۹ تخت مراقبت‌های ویژه و راه اندازی نقاهتگاه با ۶۰ تخت بیمارستانی کار درمان این بیماران را در شیراز  دنبال می کنند.

درمان بیماران استان های همجوار نیز با توجه به مراجعه آنها به استان فارس، در دستور کار این ستاد قرار گرفته است؛ شیراز به عنوان قطب پزشکی فشار بار بیماران استان های همجوار و گاهی بیماران سطح ملی را نیز تحمل می کند.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.