تاریخ : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ 19 ذو الحجة 1442 Wednesday, 28 July , 2021
8

مسمومیت ۴ نفر در شیراز به دلیل مصرف مشروب دست ساز

  • ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۸:۱۲
مسمومیت ۴ نفر در شیراز به دلیل مصرف مشروب دست ساز

یک مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته که ۴ نفر روز پنجشنبه ۲۴ مرداد در این شهر بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز مسموم شده اند.

رامین افشاری، رئیس دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از چهارنفری که پنجشنبه دچار مسمومیت با مشروب دست ساز شده بودند یک نفر نا بینا شده و چهارنفر هم در مرز آسیب جدی قرار داشتند که بعد درمان از بیمارستان مرخص شدند.

به گفته او، طی چهارماه گذشته نیز ۱۴ نفر در شیراز دچار مسمومت با الکل شده‌اند.

افشاری با بیان اینکه اکثر مراجعان با مسمومیت متانول، بین گروه‌های سنی ۲۰ تا ۳۵ ساله قرار دارند، گفت: متانول یا همان الکل چوب که در صنعت کاربرد دارد با الکل طبی که ماده اصلی مشروبات الکلی است در یک خانواده شیمیایی قرار دارد، در تولید الکل دست ساز، مقادیر غیرمجاز آن منجر به عوارض می‌شود .

رئیس دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: متانول از نظر رنگ، بو و مزه شبیه اتانول به نظر می‌رسد، اما مصرف مقدار کمی از آن نیز می‌تواند موجب آسیب‌های جدی یا فرد را به کام مرگ فرو ببرد .

افشاری اظهار کرد: امروزه بر اساس آمارها مصرف انواع الکل و ماری‌جوآنا در بین برخی از دانشجویان ونسل جوان همه گیر شده و یافته‌ها نشان می‌دهد شیوع مصرف الکل در مردان، گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ ساله، مجرد، دارای تحصیلات متوسطه یا بالاتر، افراد شاغل، ساکن شهر و دارای وضعیت اقتصادی-اجتماعی بالاتر، بیشتر دیده شده است .

وی ادامه داد: با مصرف مشروبات الکلی، متانول در بدن متابولیزه می‌شود و مواد سمی تولید می کند که باعث اختلالات چشمی، کوری، اسید دوز متابولیک، اختلالات الکترولیتی در بدن، تشنج، نارسایی کلیه و در نهایت بر روی کل بدن تاثیر می‌گذارد و حتی موجب مرگ می‌شود .

رئیس دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در صورت مصرف خوراکی مشروبات الکلی تقلبی و غیر مجاز، بین ۶ تا ۲۴ ساعت علائم مخرب آن در بدن ظاهر و در صورت عدم درمان باعث مرگ مصرف کننده می‌شود .