تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
3

ثبت ۲۰ طلاق در هر ساعت در ایران، کاهش ۳۰ درصدی ازدواج

  • ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
ثبت ۲۰ طلاق در هر ساعت در ایران، کاهش ۳۰ درصدی ازدواج

سید حسن موسوی، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت در سال گذشته (۹۶) تعداد موارد طلاق در ایران در هر ساعت به ۲۰ مورد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای موسوی افزود: در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۶ تعداد موارد ازدواج ۳۰ درصد کمتر شده است.

به گفته رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در سال ۱۳۹۰ هر ساعت ۱۶ طلاق صورت گرفته است و حال در سال ۹۶ با ۳۰ درصد افزایش به ۲۰ طلاق در ساعت رسیده است. به گفته او فراوانی ازدواج در سال ۹۶ با حدود ۶۰۹ هزار ازدواج ثبت‌شده نسبت به سال ۹۵، حدود ۱۳ درصد کاهش یافته است.

سید حسن موسوی چلک استفاده از مواد مخدر را رایج‌ترین علت درخواست‌های طلاق اعلام کرده است.

او پس از اشاره به تسهیل طلاق توافقی افزود: «ساختار خانواده به نوعی شده است که ما باید نگران داخل خانه باشیم. به غیر از طلاق، خشونت‌های خانگی، فرار، روابط فرازناشویی و… بخش دیگری از این مشکلات است.»

سازمان ثبت احوال چندی قبل آمار ازدواج و طلاق سال ۱۳۹۶ را منتشر کرد. براساس این آمار تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده نسبت به سال ۱۳۹۵، حدود ۸ درصد (۵۱ هزار مورد) کاهش داشته، در حالی که تعداد طلاق‌ها به حدود ۱۷۵ هزار مورد رسیده که بیشترین آمار ثبت شده در تاریخ ایران است.

براساس آمار اعلام شده، پارسال ۶۰۹ هزار مورد ازدواج ثبت شده و تعداد طلاق‌ها ۱۷۵ هزار مورد بوده است. به این ترتیب نسبت طلاق‌ها به ازدواج‌های ثبت‌شده در یک سال به ۲۹ درصد رسیده است که بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال ۱۳۴۴ است.

همان طور که در نمودار زیر مشخص است، تعداد طلاق‌ها از آغاز دهه ۱۳۷۰، روندی صعودی داشته است. اما از اوایل دهه ۱۳۸۰ همزمان با افزایش تعداد ازدواج‌ها که بیشتر مربوط به متولد دهه ۱۳۶۰ بود، تعداد طلاق‌ها هم افزایش یافت. تا جایی که در سال ۱۳۸۵، تعداد طلاق‌ها به بیش از دو برابر سال ۱۳۷۵ رسید.

‌با این حال از سال ۱۳۸۹، با آغاز کاهش تعداد ازدواج‌ها، تعداد طلاق‌ها همچنان در حال افزایش است.

برای مقایسه، نمودار زیر، درصد طلاق‌های ثبت شده از کل ازدواج‌های ثبت شده در یک سال را نشان می‌دهد. این نسبت از سال ۱۳۸۸ به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. تا آن که پارسال، به اندازه حدود ۲۹ درصد ازدواج‌هایی که ثبت شدند، طلاق ثبت شد.

چرا طلاق زیاد شده است؟

در ایران تحقیقاتی در مورد دلایل طلاق انجام شده است اما معمولا نتایج این تحقیقات که بیشتر توسط نهادهای دولتی انجام می‌شود، منتشر نمی‌شود. اما پارسال شهیندخت مولاوردی، یکی از معاون رئیس جمهوری ایران، نارضایتی جنسی را به عنوان یکی از دلایل اصلی طلاق اعلام کرد.

پیش از آن هم نتایج یک تحقیق دانشگاهی در رسانه‌ها منتشر شد که دلیل عمده طلاق را مشکلات جنسی دانسته بود. ‌

افزایش آمار طلاق در ایران، طی دو سال اخیر بحث‌برانگیز بوده است. تابستان سال ۱۳۹۵ بعد از آنک ه انتشار آمار بالای طلاق در ایران خبرساز شد، یکی از مدیران سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرد که این سازمان درگیر آمار طلاق را اعلام نمی‌کند. اگرچه بعد از سازمان ثبت احوال ایران این خبر را رد کرد، اما در سایت این سازمان از همان سال اطلاعات مربوط به ازدواج و طلاق به روز نشده است.

برچسب ها