3

اخبار تاییدنشده در خصوص کشف پیکر رضاخان در شهرری

 • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
اخبار تاییدنشده در خصوص کشف پیکر رضاخان در شهرری

بنابر اخباری تاییدنشده، دیروز به دنبال اجرای طرح گسترش و توسعه بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم شهرری، تیغ‌های بیل‌مکانیکی به طور اتفاقی به جنازه‌ای برخورد کرد که به گفته برخی از مردم که شاهد این حفاری‌ها بودند، گویا جنازه مومیایی‌شده بوده و در همان محل مقبره‌ تخریب‌شده رضاشاه پیدا شده.

به گزارش روزآروز، این عملیات در بخش غربی درست روی محل مقبره تخریب‌‌شده رضاشاه در اوایل انقلاب در حال انجام بود.

خبرنگار «روزآروز» برای گرفتن اطلاعات بیشتر در این زمینه با مسوولان روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم تماس گرفته اما مسوولان روابط عمومی با اظهار بی‌اطلاعی از جزییات ماجرا در این بخش، گفتند حین توسعه بخش غربی حرم عبدالعظیم اتفاقی افتاده که ما از کم و کیف آن کاملا بی خبریم.

مسوول روابط عمومی افزود از دیروز حفاری‌ها متوقف شده و ما نمی‌دانیم دقیقا از کدام بخش مثلا شورای تامین، امنیت ملی، اطلاعات یا بسیج ولی از افرادی در آن محل حاضر شده‌اند و عملیات را متوقف کرده‌اند.

رضاشاه، سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ از دنیا رفت. جنازه مومیایی‌شده او چهار سال بعد، به ایران آورده شد و در مقبره بزرگی در شهرری دفن گردید.

صادق خلخالی، حاکم شرع اوایل انقلاب، در اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ با جرثقیل به سراغ این مقبره در حرم حضرت عبدالعظیم رفت و آن را تخریب کرد. بعد از تخریب نیز جنازه رضاشاه پیدا نشد و شایع شد که محمدرضا، جنازه پدر را مخفیانه در هنگام خروج از ایران(دی ماه ۱۳۵۷)، با خود برده. در طی سال‌های گذشته سرنوشت جنازه رضاشاه در هاله‌ای از ابهام مانده بود.

مقبره رضاخان در اوایل انقلاب و قبل از تخریب

برچسب ها

دیدگاه

 1. روحش شاد رضا شاه کبیر

 2. وقتی که مراد اورنگ داستانهای شاهنامه را برای رضا شاه تعریف میکردماجرای روشنک دختر داریوش سوم که اسکندر مقدونی تقاضا نموده بود به نزد وی برود را نقل کرد
  دید رضا شاه منقلب شد و اشک پهنه صورتش را پوشاند
  صرف نظر از انتساب جسد مومیایی به رضا شاه حرف صادق خلخالی که در جریان تخریب مقبره رضا شاه گفت ما نمی خواهیم یک تخت جمشید دیگر داشته باشیم
  شاید به پاس احترامی که رضا شاه به استخوانهای نادر شاه گذاشت و مقبره وی را در مشهد ساخت
  کسی پیدا شود پیکر مومیایی وی را سامان دهد
  هرچه باشی شیر دل دنیا شکارت میکند
  هرچه باشی نازنین ایام خوارت میکند
  این لب خندان که داری در بساط دیگران
  عاقب دست طبیعت اشکبارت میکند