3

شهرداری شیراز ۳ هزار میلیارد تومان بدهی دارد

  • ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
شهرداری شیراز ۳ هزار میلیارد تومان بدهی دارد

حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز گفت: هم‌اینک شهرداری شیراز بالغ بر ۳۰۰۳ میلیارد تومان بابت بدهی به پیمانکاران، بانک‌ها، سود اوراق مشارکت، صاحبان املاک مورد مسیر و …. تعهدات مالی دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حیدر اسکندرپور عصر دوشنبه ۲۵ دی ماه در جلسه‌ی علنی شورای شیراز با بیان اینکه بزرگترین چالش شهرداری و شورا در دوره‌ی جدید مسائل مالی است، گفت: تمام اعضای شورا طی این سال‌ها با مراجعه‌ی پیمانکاران مواجه بوده‌اند.

شهردار شیراز با تصریح اینکه شهرداری در مقابل تعهدات خود پاسخگوست و آنها را انجام می‌دهد، گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که مجموع بدهی شهرداری به پیمانکاران، ۳۸۴ میلیارد تومان است.

او با بیان اینکه ۱۸۱۶ پیمانکار خرده وجود دارد، جمع بدهی شهرداری به این پیمانکاران را بالغ بر ۲۵۲ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: بابت تملک املاک در مناطق مختلف ۴۴ میلیارد تومان سند زده و پرداخت نکرده‌ایم، ۳۰ میلیارد تومان نیز مربوط به احکامی است که شعب مختلف دادگاه صادر کرده‌اند.

شهرداری شیراز با بیان اینکه ۲۹۲ میلیارد تومان بدهی مربوط به املاک مورد مسیر در پروژه‌های عمرانی است که در مرحله توافق قرار دارد یا از این مرحله عبور کرده اما پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته تاکنون ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای پروژه‌های مختلف استفاده شده است، سود این تسهیلات را بین ۱۸ تا ۲۶ درصد اعلام و خاطرنشان کرد: بخشی از این تسهیلات باز هم تمدید شد چون توان پرداخت وجود نداشت.

شهردار شیراز با بیان اینکه برای پروژه‌های مختلف و قطار شهری، از سال ۹۲ تاکنون ۸۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت عرضه شده است، گفت: علاوه بر اصل این اوراق، ۲۶۷ میلیارد تومان بابت سود اوراق بدهکار هستیم.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۹۵ میلیارد تومان سود اوراق مشارکت دچار تاخیر در پرداخت شده است، گفت: بابت کسورات قانونی ۱۷۴ میلیارد تومان بدهکار هستیم؛ مجموع این اعداد رقم ۳ هزار و ۳ میلیارد تومان را نشان می‌دهد.

شهردار شیراز با تصریح اینکه درآمد ماهیانه شهرداری از مناطق مختلف حدود ۶۳ میلیارد تومان است، گفت: این مجموعه در هر ماه معادل ۴۶ میلیارد تومان بابت حقوق پرداخت می‌کند و با در نظر گرفتن سایر هزینه‌های جاری، معادل کل درآمد را هزینه می‌کنیم.

او با اشاره به کاهش شدید صدور پروانه ساختمانی طی سال‌های اخیر، گفت: امروز بانک شهر اصرار دارد که مطالباتش را به شکل نقد دریافت کند.

شهردار شیراز در خصوص مطالبات شهرداری شیراز نیز گفت: ۶۰ میلیارد تومان چک وصول نشده، ۱۱۰ میلیارد تومان مطالبه از دستگاه‌های دولتی، ۸۰ میلیارد تومان مطالبه از دولت بابت قطار شهری و جمعا ۲۵۰ میلیارد تومان مطالبات نقدی دارد.

وی با تصریح اینکه هیچ پروژه‌ای در شیراز متوقف نشده بلکه مدیریت شده است، گفت: تنها ۲ پروژه‌ی ادامه‌ی کوهسار مهدی به واسطه‌ی ۶۰ میلیارد تومان بدهی املاک مورد مسیر و حکم قضایی که صاحبان این املاک گرفته‌اند متوقف شده است.

اسکندرپور در عین حال به طلبکاران از شهرداری و شورای شهر وعده داد که شهرداری برای پرداخت تعهدات مالی خود را موظف می‌داند و مطالبات را با زمان‌بندی پرداخت خواهد کرد.

شهردار شیراز گفت: هم‌اینک ۱۱ هزار و ۹۴۸ نفر نیرو در شهرداری شیراز خدمت می‌کنند که از این تعداد ۴ هزار و ۸۶۵ نفر کارکنان حجمی، ۴ هزار ۱۵۱ نفر شرکتی و ۲ هزار و ۹۳۲ نفر نیروی رسمی و پیمانی است.ه شهرداری شیراز تنها ۳۴۰۰ پست سازمانی رسمی دارد.  با توجه به حجم نیروی انسانی به ازای هر پست در شهرداری ۴ نفر در این مجموعه خدمت می‌کنند. به ازای هر نیروی اضافه شده به شهرداری در ماه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود. طی سال‌های گذشته ۳۰۰۰ نیروی حجمی و بیش از ۱۶۰۰ نیروی شرکتی به شهرداری اضافه شده که این رقم عددی بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان هزینه به شهرداری تحمیل کرده است.

نوذر امامی، عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر شیراز در این جلسه با بیان اینکه اطلاع مردم از گزارش ارائه شده مبنی بر بدهی ۳ هزار میلیارد تومانی شهرداری، سرمایه‌ی اجتماعی را دستخوش دگرگونی می‌کند خواستار شفاف‌سازی توسط شهردار سابق شد.

سیروس پاکفطرت، دیگر عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان اینکه تعداد بیشتری از پروژه‌های شهرداری هم‌اینک متوقف مانده است، خواستار ارائه‌ی گزارش دقیق‌تری در این خصوص از سوی اسکندرپور شهردار شیراز شد.

ابراهیم صبوری نایب رییس شورای شیراز نیز گفت: گزارش آقای شهردار نشانگر این است که شورای پنجم و شهردار جدید یک شهرداری ورشکسته را تحویل گرفته است.

برچسب ها

دیدگاه