تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
6

افزایش خودکشی جوانان ایرانی

  • ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷
افزایش خودکشی جوانان ایرانی

آمار و ارقام سالنامه آماری کشور نشان می‌دهد که طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۴ شمار خودکشی جوانان ایرانی افزایش یافته است.

همانطور که در نمودار روند تعداد پرونده‌های اقدام به خود کشی در جوانان کشور طی ۲۰ سال گذشته نیز آمده طی بازه زمانی مورد مطالعه تعداد پرونده‌های اقدام به خودکشی در هر دو جنس در روندی پر نوسان افزایش یافته است، در حقیقت در حالی که تعداد پرونده‌های اقدام به خودکشی مردان طی ۲۰ سال گذشته بیش از دو برابر گردیده و ۱۰۷۳ پرونده به بیش از ۲۴۰۰ پرونده افزایش یافته اما تعداد پرونده‌های خودکشی برای زنان با طی روندی نسبتا کم نوسان، شاهد افزایشی کمتر طی ۲۰ سال گذشته بوده و از ۱۰۵۸ پرونده در سال ۱۳۷۵ به ۱۱۹۰ پرونده افزایش یافته است.

طی ۲۰ سال گذشته میزان اقدام به خودکشی در مردان جوان کشور از ۱۲٫۵ نفر در هر صد هزار نفر به بیش از ۲۲٫۸ نفر در هر صد هزار نفر افزایش یافته. در حالی که این رقم برای زنان از ۱۲٫۵ نفر در هر صد هزار نفر به ۱۱٫۳ نفر کاهش یافته است. گفتنی در مجموع در دو دهه گذشته میزان شیوع اقدام به خودکشی در کشور افزایش یافته است و از رقم ۱۲٫۵ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت به ۱۷٫۱نفر در هر صد هزار نفر افزایش یافته است.

مقایسه گروه های سنی گوناگون در دوره جوانی و تغییرات تعداد اقدام به خودکشی طی بیست سال اخیر حاکی از بالارفتن سن خودکشی طی دو دهه گذشته است. طی دو دهه گذشته همواره از تعداد خودکشی های گروه سنی ۱۷ ساله و زیر ۱۷ سال کاسته شده است همچنین بر تعداد اقدام به خودکشی در دو گروه سنی بالاتر افزوده شده و در نهایت در سال ۱۳۹۵ بیشترین اقدام به خودکشی به ترتیب با ۱۸۹۴ ،۱۴۶۰و ۲۷۸ مورد مربوط به گروه های سنی ۳۴-۲۵ ساله، ۲۴-۱۸ ساله و ۱۷ ساله و کمتر است.

سازمان پزشکی قانونی کشور از سال ۱۳۹۲ به بعد آمار خودکشی‌ها را اعلام نکرده است.

براساس آمار پزشکی قانونی، بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱، بیش از ۳۰‌ هزار نفر در سراسر کشور بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند.

استان فارس در رتبه سوم آمار اقدام به خودکشی در سال ۱۳۹۵ است. ایلام با ۷۰۶ مورد اقدام به خودکشی و تهران با ۴۳۹ مورد در رتبه اول و دوم هستند. این آمارها مربوط به مورادی است که افراد اقدام به خودکشی کرده‌اند و مشخص نیست که چه تعداد از این موارد منجر به مرگ شده باشد.

از مشکلات عاطفی، معیشتی و افسردگی به عنوان دلایل اصلی خودکشی در ایران نام برده می‌شود.

برچسب ها

دیدگاه

  1. خودکشی آخرین راه حل محسوب میشه
    بنظرمن اگه دولت برای جوانان زمینه اشتغال ودرامدزایی فراهم کنه جوانان کمتربه مسائل حاشیه دارمیپردازند و وقتشون صرف کار میشه