تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021
8

ادامه خودسوزی بیشه زار قدم آباد در اقلید فارس

  • ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۹:۰۰
ادامه خودسوزی بیشه زار قدم آباد در اقلید فارس

خودسوزی بیشه زار در روستای قدم‌آباد شهرستان اقلید استان فارس همچنان ادامه دارد.

محسن رضایی دهیار روستای قدم‌آباد به خبرگزاری تسنیم گفت: آبان ماه سال بود که آتش‌سوزی در بیشه‌زار قدم آباد مشاهده شد و دهیاری با کمک منابع طبیعی شهرستان و اهالی روستا اقدام به مهار آتش کرد.

به گفته او با وجود پمپاژ آب به وسیله موتور چاه آب کشاورزان در ۶ روز آتش به صورت سطحی مهار شد اما تاکنون مهار عمقی آتش موفقیت‌آمیز نبوده است.

رضایی خشکسالی‌های اخیر را دلیل این آتش‌سوزی بیان کرد و گفت: با توجه به نفوذ آتش به عمق و وجود ریشه خشک گیاهان و بستر خشک منطقه مهار آتش به طور کامل تاکنون امکان‌پذیر نبوده و به همین دلیل هنوز دود حاصل از حریق در بیشه‌زار قابل مشاهده است.

دهیار قدم آباد وسعت و حجم بیشه‌زار دچار حریق را حدود یک هکتار اعلام کرد و گفت: برای مهار کامل آتش آب یکی از چاه‌های کشارزی را پمپاژ کردیم اما این حجم آتش‌سوزی نیاز به آب بیشتری دارد که بودجه دهیاری کفاف خرید آب را نمی‌دهد.

رضایی افزود: آتش‌سوزی لطمه بسیاری به اهالی روستای قدم آباد وارد کرده چراکه این بیشه‌زار چراگاه طبیعی دام منطقه و عشایر است که با این آتش‌سوزی مقدار قابل توجهی از خوراک دام روستا کاهش یافته است.

دهیار قدم آباد با اشاره به فعالیت زنان روستایی در تهیه صنایع دستی می‌گوید: زنان روستایی برای ساخت صنایع دستی از جاروهای رشد کرده در این بیشه استفاده می‌کنند اما با نابودی بیشه این حرفه زیان خواهد دید.

او دیگر خسارت‌های آتش‌سوزی را خشک شدن چمنزار و به دنبال آن تولید خاک و غبار بیان می‌کند که توسط باد به سمت روستا هجوم می‌آورد و سبب اختلال در زندگی روزمره اهالی می‌شود.

کرامت‌الله چترسیماب، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اقلید نیز گفت: بیشه‌زار قدم آباد اقلید هر ساله در برگیرنده آب باران و برف بوده و امسال به دلیل بارش کم نزولات آسمانی دچار خشکسالی شده و این مسئله سبب خودسوزی و حریق شده است.

او با اشاره به اینکه این بیشه‌زار کمتر از یک هکتار وسعت دارد افزود: با تلاش و همکاری آتش نشانی و استفاده از آب چاه‌های کشاورزی، بخشی از این خودسوزی مهار شده و تلاش داریم تا بقیه نیز به زودی مهار شود که این امر مستلزم همکاری کشاورزان منطقه است.

بیشه‌زار قدم آباد اقلید محل زیست پرندگان مهاجر، روباه، شغال، کفتار، گرگ، خرگوش، کبک و مرغ ماهی­‌خوار است که با خودسوزی زمین آن زندگی این حیوانات نیز به خطر افتاده است.

برچسب ها

دیدگاه

  1. یه تعدادی از مردم قدم اباد خیلی زحمت کشیدن برای مهار اتش اما بی فایده بود

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.