4

وقتی اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند جاسوسی می‌کنند

  • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
وقتی اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند جاسوسی می‌کنند

بیش از ۲۰۰ اپلیکیشن اندروید به طور پنهانی و از طریق شنود فراصوت‌ها (اولتراساندز) اطلاعات خاص مربوط به صاحبان تلفن‌های هوشمند را گردآوری می‌کنند. این موضوع را پژوهشگران دانشگاه برانشوایگ آلمان کشف کرده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله، بسیاری از افراد به هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیونی، تلفن‌های هوشمند خود را خاموش نمی‌کنند. تلفن‌های همراه را یا روی مبل، کنار خودشان می‌گذارند، یا روی میز کنار دست‌شان. همین برای شنود فراصوت‌هایی که بین برنامه‌های تلویزیونی پخش می‌شود، کفایت می‌کند.

برنامه‌های تلویزیونی، و به‌ویژه آگهی‌های تبلیغاتی اصواتی را پخش می‌کنند که برای گوش آدمی غیرقابل تشخیص هستند. ۲۳۴ اپلیکیشن اندروید اما همواره آماده شنود این فراصوت‌ها هستند.

از این طریق می‌توان پی برد که بینندگان تلویزیون کدام آگهی تبلیغاتی را در تلویزیون دنبال کرده‌اند. اطلاعاتی که می‌تواند برای ارسال هدفمند تبلیغات برای این یا آن دسته از صاحبان تلفن‌های هوشمند، مفید واقع شود.

فراصوت‌ها یا کوکی‌های شنیداری

ارسال فراصوت‌ها (ultrasound) از نظر قانونی تنها زمانی خطاست که کاربران از چنین امری بی اطلاع باشند. و کاربران از چنین چیزی بی اطلاع هستند.

حال روشن شده است که ۲۳۴ اپلیکیشن اندروید طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند این “علائم” را ثبت کرده و در اختیار شرکت‌های دیگر قرار دهند؛ از آن جمله است اپلیکیشن shopkick.

در آگهی‌های تبلیغاتی که توسط فرستنده‌های تلویزیونی پخش می‌شوند، فراصوت‌هایی معادل ۱۸ تا ۲۰ مگاهرتز نیز ارسال می‌شوند. انسان قادر به شنیدن این اصوات نیست و کسی اطلاعی از ارسال چنین اصواتی ندارد. این اصوات مثل کوکی‌های اچ‌تی‌تی‌پی عمل می‌کنند، که مسیر و تاریخچه وبگردی کاربران اینترنت را ثبت می‌کنند.

تعداد اپلیکیشن‌هایی که قادر به شنود “اولتراساند” هستند، روزبه‌روز در حال افزایش است. در آوریل سال ۲۰۱۵ تعداد این دسته از اپلیکیشن‌ها ۶ عدد بود. در دسامبر آن سال تعداد آن‌ها به ۳۹ عدد رسید. حال گفته می‌شود ۲۳۴ اپلیکیشن اندروید قادر به دریافت این فراصوت‌ها هستند؛ اپلیکیشن‌هایی که هر کدام بین یک تا ۵ میلیون بار روی دستگاه‌های تلفن اجرا شده‌اند.

برچسب ها