تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
4

فصل بهار؛ معجونی از رخوت و طراوت

  • ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۹
فصل بهار؛ معجونی از رخوت و طراوت

پس از روزهای سرد زمستانی، آمدن بهار سبب جنب و جوش تازه‌ای در طبیعت می‌شود. اما تغییرات بهاری برای برخی با حساسیت، رخوت و خواب‌آلودگی همراه است. پیاده‌روی در هوای آزاد چاره مبارزه با رخوت است‌.

به گزارش دویچه‌وله، فصل بهار هر چند با شکوفه‌های رنگارنگ و جوانه‌های سرسبزش جان تازه‌ای به طبیعت می‌بخشد، اما با بلند شدن روزها و افزایش دما عملکرد بدن انسان را نیز به چالش می‌کشد. بسیاری به طور همزمان دچار طراوت و رخوت بهاری می‌شوند و گروهی مجبور به دست و پنجه‌نرم کردن با حساسیت‌های فصلی.

به گفته آنگلیکا گرتس، کارشناس پزشکی سازمان هواشناسی آلمان، آن دسته از کسانی که دچار فشار خون پایین هستند، بیش از گروه‌های دیگر در فصل بهار احساس رخوت و خستگی می‌کنند. به گفته وی از سوی دیگر افزایش نور موجب می‌شود تا سطح تولید هرمون ‌ملاتونین که چرخه خواب را تنظیم می‌کند، در بدن کاهش یابد و در نتیجه هوشیاری انسان بالاتر رود.

با این حال این تأثیر آرام آرام خود را نشان می‌دهد و با بلندتر شدن روزها و درخشش نور خورشید رخوت بهاری از تن بیرون می‌رود.

این کارشناس آلمانی برای به در کردن خستگی و رخوت از تن پیاده‌روی در هوای آزاد و لذت بردن از خورشید بهاری را توصیه می‌کند.

البته در این میان نباید از محافظت از پوست در مقابل اشعه‌های خورشید غافل ماند، به ویژ‌ه آنکه پوست پس از ماه‌های سرد و تاریک زمستانی، حساس‌تر شده و به محافظت بیشتری در برابر تابش خورشید نیاز دارد.

برچسب ها