تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰ 27 ذو الحجة 1442 Thursday, 5 August , 2021
6

تلاش خالق وب جهانی برای مبارزه با اخبار جعلی

  • ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۶:۵۲
تلاش خالق وب جهانی برای مبارزه با اخبار جعلی

سر تیم برنرز-لی، خالق وب جهانی از برنامه‌ای برای مبارزه با اخبار جعلی، پرده برداشته است.

به گزارش بی بی سی، او در نامه‌ای سرگشاده و در ۲۸‌امین سالگرد ابداع وب جهانی با اظهار نگرانی از رویه استفاده از اینترنت، برنامه ۵ ساله‌ای را ارایه کرده است.

سر تیم گفته است که در نظر دارد تا با سوء استفاده از اطلاعات شخصی که به گفته وی “بر آزادی بیان تاثیری عمیق” داشته است، مبارزه کند.

او همچنین خواستار اعمال محدودیت بر آگهی‌های تبلیغاتی “غیراخلاقی” سیاسی شده است.

این محقق علوم کامپیوتری می‌گوید که از افرادی که با بلاگ، توییت، عکس، ویدیو و ایجاد صفحات به گسترش اینترنت کمک کرده‌اند، می‌خواهد که به راه‌حلی عملی دست پیدا کنند تا اینترنت “به همه قدرتی و فرصتی یکسان” بدهد.

آقای برنرز-لی می‌گوید می خواهد تا با شرکتها همکاری کند تا کنترل بخش مناسبی از اطلاعات شخصی افراد درفضای مجازی در دست خود مردم باشد.

وی گفته است که کاربران اغلب قادر نیستند که بگویند چه اطلاعاتی را نمی‌خواهند به اشتراک بگذارند.

ظهور اخبار جعلی بر روی وبسایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی، محققین را به این فکر انداخته ‌است که برای ایمن کردن مردم در برابر این معضل راهکارهایی برای مبارزه با آن پیدا کنند.

در طول دوران مبازرات انتخاباتی اخیر در آمریکا، داستان‌هایی دروغین و سرهم‌بندی‌شده مبنی بر حمایت پاپ از دونالد ترامپ و یا فروش سلاح به داعش توسط هیلاری کلینتون در فیسبوک دست به دست شدند.

کار به جایی کشید که در نهایت فیسبوک، اعلام کرد که امکانات تازه‌ای را برای مقابله با اخبار جعلی به خدمات خود اضافه می‌کند.

فشارهای مشابهی نیر به گوگل و توییتر وارد می‌شود که در حوزه مقابله با اخبار جعلی، اقدامات بیشتری صورت دهند.

برچسب ها