تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021
2

نماینده تهران خواهان رسیدگی رئیس قوه قضائیه به وضعیت روزنامه‌نگار شیرازی شد

  • ۰۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۲۳
نماینده تهران خواهان رسیدگی رئیس قوه قضائیه به وضعیت روزنامه‌نگار شیرازی شد

الیاس حضرتی، نماینده تهران در در نامه‌ای به آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه خواهان رسیدگی او به پرونده احسان مازندرانی، روزنامه‌نگار شیرازی شد که در زندان به سر می‌‌برد و وضعیت جسمی‌اش «نامساعد است.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حضرتی در این نامه خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشته که «احسان مازندرانی، مدیرمسوول اسبق روزنامه فرهیختگان از مدت‌ها پیش محکوم و مشغول تحمل حبس بود که مدتی پیش آزاد شد و پس از چند روز دوباره با این عنوان که اشتباه صورت گرفته به زندان برگردانده شد. اکنون نیز حدود یک ماه به پایان دوره حبس او نمانده است، ولی همسر محترم‌شان نامه‌ای را درباره وضع ناخوشایند جسمی وی نوشته است که جداً مورد تاثر است.»

او افزوده: «خواهشمند است ضمن مطالعه کامل پیوست که از طرف همسر آقای مازندرانی نوشته شده است، دستور فرمایید که رسیدگی قانونی صورت گیرد.»

ملیحه حسینی، همسر این روزنامه‌نگار شامگاه سه‌شنبه ۳۱ مرداد در توئیترش نوشت که «احسان مازندرانی شب گذشته [دوشنبه ۳۰ مرداد] برای بار دوم در زندان اوین بیهوش شد.»

حسین تاج، وکیل احسان مازندرانی نیز شنبه ۲۸ مرداد در خصوص وضعیت موکلش ابراز نگرانی کرده بود و گفته بود که شرایط جسمانی او «مساعد نیست.»

ناج به خبرگزاری ایسنا گفته که این روزنامه‌نگار «از روز چهارشنبه هفته گذشته توانایی خوردن غذا ندارد.»

وکیل احسان مازندرانی می‌گوید: «بارها به عنوان وکیل احسان مازندرانی و با توجه به اینکه حدود یک ماه تا پایان اتمام دوره محکومیت موکلم باقی نمانده و با عنایت به اینکه یک بار ایشان به اشتباه آزاد شده درخواست مرخصی دادم. همچنین رئیس زندان اوین و نیز معاون دادستان در دادسرای فرهنگ و رسانه هم با توجه به شرایط جسمانی موکلم این درخواست را شخصا به دادستان ارسال کرده اما تاکنون جوابی نگرفته‌ایم.»

حسین تاج ابراز امیدواری کرده که دادستان «هر چه سریعتر» با مرخصی درمانی متصل به آزادی احسان مازندرانی موافقت کند.

احسان مازندرانی، فارغ‌التحصیل دانشکده خبر است که در سال ۱۳۹۲  به عنوان مدیر مسئولی روزنامه فرهیختگان منصوب شد. او خبرنگاری را از سال‌ها قبل و با خبرگزاری پانا در شیراز آغاز کرده بود.

این روزنامه‌نگار یازدهم آبان سال ۱۳۹۴ در تهران بازداشت شد. او به‌ اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت» به تحمل هفت سال حبس تعزیری محکوم شد اما دادگاه تجدیدنظر، حکم او را به ۲ سال کاهش داد. ۱۱ آبان ۱۳۹۶ مدت محکومیت او به پایان می‌رسد.

این روزنامه‌نگار پیش‌ از این هم در اسفند سال ۱۳۹۱ و به دنبال بازداشت شماری روزنامه‌نگاران در آن سال، در دفتر روزنامه اعتماد بازداشت شد و پس از حدود سه هفته با سپردن وثیقه از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.

برچسب ها