تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰ 27 ذو الحجة 1442 Thursday, 5 August , 2021
9

دونالد ترامپ: ارسال کمک‌های پزشکی به ایران مشکلی ندارد

  • ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۸:۳۲
دونالد ترامپ: ارسال کمک‌های پزشکی به ایران مشکلی ندارد

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، تاکید کرد ارسال کمک‌های پزشکی و انسان‌دوستانه برای کمک به مقابله با شیوع کرونا در ایران مشکلی ندارد.

در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در کاخ سفید، ترامپ در پاسخ به پرسشی در مورد آغاز ارسال کمک‌های پزشکی از طرف اروپا به ایران گفت: «اگر کالای پزشکی باشد از نظر من مشکلی ندارد.»

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین به بستری بودن بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در بخش مراقبت‌های ویژه به دلیل ابتلا به کرونا اشاره کرد و گفت در تماسی که با لندن داشته داشته باخبر شده جانسون از موقعیت بهتری برخوردار است و ابراز امیدواری کرد وی به زودی بهبود یابد.

در این جلسه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در پاسخ به پرسشی در مورد تحریم ایران در شرایط شیوع کرونا گفت: «هیچ تحریمی وجود ندارد که در مبارزه با شیوع کرونا مانع دسترسی ایران به کمک‌های پزشکی و انسان‌دوستانه شود.» او تاکید کرد که آمریکا به کمک‌های خود به کشورهای دیگر در مبارزه با شیوع کرونا ادامه می دهد.

پمپئو همچنین گفت که  وزارت خارجه آمریکا در تلاش است با پروازهایی از سراسر دنیا، آمریکایی‌هایی را که به خاطر ویروس کرونا در خارج از ایالات متحده هستند، به کشور برگرداند. او گفت از ۲۹ ژانویه تاکنون بیش از ۵۰ هزار آمریکایی از ۹۰ کشور مختلف باز گشته‌اند.

پمپئو در مورد اختلاف چین و آمریکا بر سر اطلاعات ارائه شده در مورد شیوع کرونا گفت: «الان زمان مجازات چین به دلیل این ویروس نیست.»

 وی افزود مهم این است که ویروس کرونا ابتدا در چین مشاهده شده و این کشور باید اطلاعات لازم را به جهان بدهد.

در ادامه کنفرانس خبری روز چهارشنبه، دونالد ترامپ  به از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی در آمریکا اشاره کرد و گفت: «ما به بازگشایی کشور نزدیک می‌شویم.» ترامپ همچنین گفت که بازگشایی فعالیت‌ها در آمریکا می‌تواند مرحله به مرحله از مناطقی شروع شود که در آنها ابتلای به کرونا کمتر است.

هم‌اکنون بیش از ۷۵ درصد جمعیت آمریکا مشمول دستورالعمل محدودیت آمد و شد هستند. با این حال برخی  مقامات خواهان اعمال مقررات سخت‌گیرانه‌تری هستند.

ترامپ در ادامه صحبت‌هایش به تلاش‌های آمریکا برای یافتن راه‌های درمان کرونا اشاره کرد و گفت: «آمریکا در حال اتخاذ اقدامات بی‌سابقه‌ای است که بدون تاخیر روش درمانی را برای کرونا ارائه دهد.»

رییس‌جمهوری آمریکا ضمن تکرار مواضع خود نسبت به سازمان بهداشت جهانی، عملکرد این سازمان را «چین محور» خواند و  گفت سازمان بهداشت جهانی در بسیاری از زمینه‌ها اشتباه عمل کرده است و در ادامه گفت: «به عنوان مثال سازمان بهداشت جهانی در ماه ژانویه قبول نداشت که کرونا مسری است.»

وی به کمک‌های وسیع آمریکا به سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد و گفت این کمک‌ها بسیار بیشتر از مبلغی است که کشورهای دیگر به این سازمان می‌دهند.

دونالد ترامپ با اشاره به طرح‌های دولت‌اش برای نوسازی زیرساخت‌های آمریکا گفت: «ما قصد داریم کشور خودمان را بسازیم، نه کشورهایی را که قدردان ما نیستند.»

ترامپ با اشاره به کناره گیری برنی سندرز از رقابت برای نامزدی ریاست‌جمهوری، ابراز امیدواری کرد تعداد زیادی از طرفداران سندرز رای خود را به او بدهند.

رییس‌جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی در مورد احتمال به توافق رسیدن تولیدکنندگان نفت و اوپک بر سر سقف تولید گفت: «اگر واقعیت‌اش را بخواهید از اوپک متنفرم.»

دونالد ترامپ گفت در صورتی‌که تولیدکنندگان نفت و اوپک در نشست روز پنج‌شنبه خود بر سر کاهش سقف تولید به توافق نرسند، خواهیم دید که من گزینه‌های بسیار زیادی دارم.

پس از ترامپ، مایک پنس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا، در مورد کمک‌رسانی در مسیر مقابله با کرونا توضیحاتی ارائه داد. وی گفت آمریکا در میانه هفته بسیار سختی است و افزود «ما عزادار هستیم اما ناامید نیستیم.»

روز چهارشنبه تعداد مبتلایان به کرونا در آمریکا از ۴۲۸ هزار ۹۵۰ نفر فراتر رفت و تعداد جان‌باختگان نیز به بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر رسید.

تخمین‌های به دست آمده بر اساس الگوسازی نشان می‌دهد حتی در صورت اجرای سختگیرانه دستورالعمل‌های پیشگیرانه نیز، تعداد جان‌باختگان در اثر کرونا در آمریکا به حدود ۲۰۰ هزار نفر برسد.

در این میان نیویورک بیشترین میزان مبتلایان را ثبت کرده است. تعداد جان‌باختگان در نیویورک به بیش از شش هزار و ۲۶۰ نفر رسیده و تعداد مبتلایان نیز از ۱۵۱ هزار نفر فراتر رفته است.

برچسب ها