3

علی لاریجانی به زحمت رئیس مجلس ماند

  • ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۹:۱۲
علی لاریجانی به زحمت رئیس مجلس ماند

علی لاریجانی پس از دو دور رای‌گیری، در سمت ریاست مجلس شورای اسلامی ایران ابقا شد.

علی لاریجانی با ۱۴۷ رأی برای دهمین سال متوالی رئیس مجلس شد. او به مدت یک سال دیگر رئیس مجلس خواهد بود. علی لاریجانی از ۱۲ خرداد ۱۳۸۷ تاکنون رئیس مجلس شورای اسلامی بوده.

صبح چهارشنبه و در جریان سومین دوره انتخابات هیات رئیسه مجلس، محمدرضا عارف کاندیدای فراکسیون امید ۱۱۴ رای، علی لاریجانی کاندیدای فراکسیون «مستقل ولایی» ۱۰۱ رای و حمیدرضا حاجی بابایی نامزد فراکسیون نمایندگان ولایی ۵۴ رای کسب کردند. به دلیل اینکه هیچ یک از کاندیداها رأی اکثریت لازم را برای ریاست مجلس کسب نکردند انتخابات به دور دوم کشیده شد تا علی لاریجانی، برخلاف سال‌های گذشته، به راحتی در مقام ریاست ابقاء نشود.

در در دوم رای گیری و در حالی که حمیدرضا حاجی بابایی به نفع لاریجانی از رقابت کنار کشیده بود، رئیس مجلس با ۱۴۷ رای در سمت خود ابقا شد. محمدرضا عارف در این مرحله ۱۲۳ رای کسب کرد.

محمدرضا حاجی بابایی در حالی به نفع علی لاریجانی انصراف داد که ماده ۱۶ آیین نامه داخلی مجلس که به انتخابات هیات رئیسه اختصاص دارد، در خصوص انصراف کاندیداها به نفع یکدیگر سکوت کرده.

ماده ۱۶ آیین نامه داخلی مجلس می‌گوید: انتخاب رئیس در نوبت اول با اکثریت مطلق آرای نمایندگان صاحب رأى است و انتخاب نواب رئیس، دبیران و ناظران هر کدام جداگانه و با اکثریت نسبى و رأى مخفى و با ورقه خواهد بود. در صورتى‌ که در انتخاب رئیس در نوبت اول اکثریت مطلق حاصل نشود، در نوبت دوم اکثریت نسبى کافى خواهد بود.

برچسب ها

دیدگاه