تاریخ : جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰ 16 ذو القعدة 1442 Friday, 25 June , 2021
1

نیروی دریایی آمریکا: رفتار ایران در خلیج فارس بهتر شده

  • ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
نیروی دریایی آمریکا: رفتار ایران در خلیج فارس بهتر شده

به گفته یک مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا رفتار نیروهای ایرانی در خلیج فارس در ما‌‌ه‌های اخیر از “همه جهات”  بهتر شده است و هیچ مورد خطرناک و رفتار غیر‌حرفه‌ای از سوی ایران مشاهده نشده است.

به گزارش دویچه وله، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز پنج شنبه ۲۴ اسفند ( ۱۵ مارس) گفت رفتار نظامی ایران در خلیج فارس در ماه‌های اخیر “ازهمه جهات و جنبه‌ها” تغییر کرده است.

خبرگزاری فرانسه از بیل اربان، سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین، نقل می‌کند که نیروی دریایی آمریکا از تاریخ ۱۴ اگوست ۲۰۱۷ به این طرف، با ایرانی‌ها در خلیج فارس هیچ‌گونه تعامل خطرناک وغیرحرفه‌ای نداشته است.

اربان به خبرنگاران گفت: « این یک دوره زمانی مهم و موضوعی فوق‌العاده و عالی است.»

بیل اربان ادعا کرد در ۱۴ اگوست ۲۰۱۷، یک پهپاد ایرانی بدون چراغ به یک هواپیمای آمریکا درحال عملیات در خلیج فارس نزدیک شد.

در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیروی دریایی آمریکا چندین بار از رفتار نیروهای سپاه ایران در این آب‌راه استراتژیک شکایت کرده بودند و معتقد بودند چند بار کشتی‌های ایرانی به  کشتی‌های آمریکایی نزدیک شده‌اند. آنها ادعا کرده‌ بودند حتی در یک مورد نیروی دریایی آمریکا مجبور به پرتاب منور  و شلیک هوایی شده تا کشتی ایرانی تغییر مسیر دهد.

به گزارش اربان، پس از آن نیروهای ایرانی دیگرآن‌قدر به ناوهای آمریکایی نزدیک نشده‌اند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا و نیروهای وابسته به آن، به‌طور دائم در خلیج فارس گشت‌زنی کرده و برخی کشتی‌هایی که از این آب‌راه عبور می‌کنند را مورد تجسس قرار می‌دهند.

برچسب ها