تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021
6

مطهری در خصوص حوادث 88:‌ هم نظام باید عذرخواهی کند و هم سران معترضان

  • ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۸
مطهری در خصوص حوادث 88:‌ هم نظام باید عذرخواهی کند و هم سران معترضان
علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران می‌گوید که در خصوص حوادث جنجالی که پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ رخ داد، «هم نظام باید عذرخواهی کند و هم سران معترضان.»
به گزارش خبرگزاری ایسنا، مطهری روز دوشنبه ۱۶ اسفند در دانشگاه اصفهان گفت: «اعتقاد دارم که موسوی و کروبی خطا کردند اما آن‌ها تنها خطاکار نبودند. اینکه موسوی و کروبی را منتسب به آمریکا و اسرائیل و فلان جا بکنیم کار صحیحی نیست؛ چراکه اصلا آن‌ها منتسب به جایی نبودند؛ فقط نباید اعتراضات را ادامه می‌دادند.»
به گفته او، میرحسین موسوی و مهدی کروبی «طرحی برای فتنه» نداشتند و «این چیزهایی [که درباره فتنه گفته می‌شود] خودمان بافتیم و به آن‌ها نسبت دادیم؛ قضیه این است که موسوی و کروبی نمی‌خواستند رئیس‌جمهوری احمدی‌نژاد که خسارات زیادی به کشور زده بود ادامه پیدا کند»

مقامات از حوادثی که پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ رخ داد به عنوان «فتنه» نام برده می‌برند.

نایب رئیس مجلس همچنین خبر داده که در خصوص حصرخانگی رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ با یک مقام قضایی نیز سخن گفته است: «در جلسه‌ای که با یکی از مقامات قضایی داشتیم موضوع حصر خانگی رهبران اعتراضات سال ۸۸ را مطرح کردم که این مقام قضایی به من گفت رهبران اعتراضات سال ۸۸ که مجازات نشده‌اند زیرا که در یک خانه هستند. من در جواب گفتم اگر این گونه است خود شما بیایید ۱۰ روز در یک خانه که تمام اتاق‌هایش شنود کار گذاشته شده محبوس شوید و ببینید که چه طعمی دارد، آن وقت می‌گویید که این رهبران که شش سال در حبس هستند هنوز مجازات نشده‌اند.»

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

مطهری گفته که نظراتش را در خصوص حصر خانگی «آزادانه» با رهبر انقلاب در میان گذاشته و ایشان نیز با «روی باز» سخنانش را شنیده؛ هر چند رهبری با نظرات وی موافق نبوده‌اند.
علی مطهری از جمله مقاماتی است که در سال‌های گذشته بارها از حصرخانگی رهبران معترضان انتقاد کرده است.
ممنوع‌التصویری خاتمی «غیرقانونی» است

نایب رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش، ممنوع‌التصویری حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران را «غیرقانونی» توصیف کرد: «درباره ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهور دولت اصلاحات هیچ مستندی وجود ندارد که این کار قانونی باشد و دادستان تهران هم هیچ مستندی ارائه نکرده است؛ بنابراین این ممنوع التصویری غیر قانونی است.»

خاتمی از دو سال قبل و با دستور دادستانی تهران، ممنوع‌لتصویر است و رسانه‌ها حق انتشار اخبار و تصاویر وی را ندارند. افزون بر این خاتمی از حضور در مجامع عمومی نیز منع شده است.

مجلس خبرگان رهبری به وظایفش عمل نمی‌کند

علی مطهری همچنین در خصوص عملکرد مجلس خبرگان بر این باور است که نمایندگان این مجلس به وظیفه خود عمل نمی‌کنند:‌ «اعتقاد دارم مجلس خبرگان رهبری هم اکنون وظایف خود را کامل انجام نمی دهد چرا که در قانون اساسی به صراحت آمده که مجلس خبرگان باید نظارت مستمر بر رهبر داشته باشد اما عده‌ای این فکر را می‌کنند که اگر کلمه نظارت را در خصوص رهبری به کار ببرند توهین به ولایت فقیه شده است؛ در صورتی که این گونه نیست.»

به گفته او، «برخی افراد در مجلس خبرگان حرف‌های زیادی دارند ولی نمی‌گویند چون سرنوشت آنانی را که انتقاد کرده‌اند دیده‌اند. البته این را باید بگویم که نظر مقام معظم رهبری این نیست. ایشان به صراحت گفته‌اند که کسی ممکن است برخلاف رهبری حرف بزند اما باید آزاد باشد. منتهی کسانی را سراغ داریم که کاسه داغ‌تر از آش هستند و می‌خواهند از ولایت فقیه بت بسازند.»
آیت‌الله سیدعلی محمد دستغیب، نماینده پیشین استان فارس در مجلس خبرگان رهبری از جمله نمایندگانی بود که در دوره حضوش در این مجلس در خصوص برخی مسائل انتقاداتی را مطرح می‌کرد و بر همین اساس با تنگناها و مشکلاتی مواجه شد.

«ولی فقیه نمی‌تواند هر کاری دوست داشت بکند»

علی مطهری در بخش دیگری از سخنانش در خصوص ولایت فقیه گفت: «نظر بنده در مورد ولایت فقیه ولایت اسلام است نه ولایت یک فرد. ولی فقیه نمی‌تواند هر کاری دوست داشت بکند. نظر خود مقام معظم رهبری هم همین است… اگر ولی فقیه مطابق میل خودش کاری کند همانطور که امام (ره) فرمودند خود به خود از ولایت ساقط است.»
نایب رئیس مجلس در خصوص سپاه پاسداران نیز گفت: «حیطه وظیفه سپاه پاسداران باید مربوط به فعالیت‌های نظامی باشد و ورود سپاه به اقتصاد و سیاست را نمی‌پسندم همانطور که امام (ره) در جایی فرمودند به سپاه چه مربوط است که در مجلس چه می‌گذرد.»

برچسب ها