0

صدای پای کرونا دلتا در شهرهای فارس به گوش می‌رسد

  • ۰۸ تیر ۱۴۰۰ - ۸:۰۷
صدای پای کرونا دلتا در شهرهای فارس به گوش می‌رسد

صدای پای موج پنجم کرونا با شیوع کرونا دلتا موسوم به نوع هندی، در استان فارس به گوش می رسد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز دوشنبه از تکمیل ظرفیت سه بیمارستان اصلی درمان مبتلایان به کرونا در شیراز خبر داد و اظهار داشت: اگر مردم رعایت نکنند، گرفتار موج سهمگین کرونا خواهیم شد.

مهرزاد لطفی در سیصد و پنجاه و یکمین نشست ستاد مدیریت کرونا با اشاره به شرایط قرمز کرونا در استان های همجوار و شهرهای جنوبی فارس با هشدار در زمینه کاهش میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در جامعه اضافه کرد: گونه هندی کرونا یک نوع جهش یافته است که نسبت به سایر گونه های کرونا  شناسایی شده، قدرت سرایت، شیوع و ابتلای بیشتری دارد؛ به طوری که در حال حاضر ۸۰ کشور با این نوع درگیر هستند و حتی کشورهایی که در آنها واکسیناسیون عمومی کرونا انجام شده است نیز تحت تاثیر این نوع از کرونا قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه با بیان اینکه بررسی ها نشان می دهد با توجه به شدت شیوع کرونای هندی، سن جانباختگان کاهش پیدا کرده، از مسوولان استان، ادارات و سازمان ها به ویژه نیروی انتظامی خواست در زمینه کنترل بیشتر ورودی های استان و ممنوعیت حضور مسافران و همچنین حضور در بوستان ها و برپایی چادر در این اماکن، توجه بیشتری داشته و برای جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا با مجموعه سلامت استان همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند. لطفی همچنین بر آماده سازی و راه اندازی مجدد بیمارستان پشتیبان، با هدف آمادگی برای مواجهه با موج جدید کرونا در شیراز و استان فارس تاکید کرد و افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۰ بیمار جدید کرونا در بیمارستان های استان بستری شده اند که نسبت به روزهای گذشته افزایش قابل توجهی داشته است و این زنگ خطری برای فارس محسوب می شود.

او در ادامه بر اهمیت اطلاع رسانی به مردم در زمینه شیوع موج تازه کرونا در استان و سرایت پذیری بالای آن که منجر به جان باختن افراد زیادی می شود، تاکید کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز  اعلام کرد شمار جان باختگان کرونا در فارس به چهار هزار و ۷۹۸ مورد رسید.

 عبدالرسول همتی گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۹۶۴ هزار و ۱۳۸ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۷۵ هزار و ۶۹۸ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۱۲ هزار و ۱۸۴ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۷ هزار و ۶۷۵ بیمار مثبت شناسایی شده و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۹۳ هزار و ۳۷۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز هزار و ۱۵۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۱۳۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

همتی همچنین از بهبودی ۲۶۶ هزار و ۵۵۰ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

همتی اعلام کرد: ۲۸۱ هزار و ۷۴۹ مورد دوز اول واکسن و ۱۰۸ هزار ۳۵۰ مورد دوز دوم واکسن دریافت کرده اند و مجموع واکسن تزریق شده تا امروز ۳۹۰ هزار و ۹۹ مورد است؛ همچنین از امروز ۲ پایگاه برای افراد جامانده از واکسیناسیون دوز دوم و سالمندان بالای ۷۰ سال که هنوز موفق به دریافت دوز اول واکسن نشده اند، فعال شد.

او از مردم خواست تا برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص واکسیناسیون تنها به وب سایت دانشگاه مراجعه کنند تا از زمان و مکان واکسیناسیون مطلع شوند؛ زیرا تنها مرجع اطلاع رسانی در زمینه واکسیناسیون سایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز به نشانی https://covidvaccine.sums.ac.ir  است.      

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: زنگ خطر موج پنجم کرونا در استان به صدا درآمده است، ظرفیت سه بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، بیمارستان شهید فقیهی و بیمارستان شهید چمران به عنوان بیمارستان های مرجع کرونا، در حال تکمیل شدن است و در برخی از بیمارستان ها لیست انتظار تشکیل شده است و این نشانه آن است که استان فارس در آستانه ورود به وضعیت بحران و حاد می باشد. 

همتی از مردم استان فارس خواست تا با حساسیت بسیار بالایی نسبت به رعایت کردن پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در مراسم های ختم و عروسی که باعث به خطر افتادن سلامت خود و اطرافیان می شود، خودداری نمایند تا از سرایت بیماری از نقاط جنوبی استان به دیگر مناطق جلوگیری کنیم.

برچسب ها

دیدگاه