4

عراق در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین مشتری گاز ایران

  • ۰۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
عراق در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین مشتری گاز ایران

یک روز پس از سفر نخست وزیر عراق به تهران صدور گاز طبیعی ایران به بغداد به صورت آزمایشی و در حجم محدود آغاز شد. با اجرای کامل قراردادهای بین دو کشور، عراق بزرگترین مشتری گاز ایران می‌شود.

به گزارش دویچه‌وله، پس از چند سال تاخیر سرانجام صادرات گاز طبیعی ایران به عراق شامگاه چهارشنبه (۳۱ خرداد/ ۲۱ ژوئن) با ظرفیت آزمایشی ۷ میلیون مترمکعب در روز آغاز شد.

مقام‌های ارشد ایران و عراق تا کنون دو قرارداد برای صدور گاز به مقصدهای بغداد و بصره امضاء کرده‌اند که اجرای آنها به علت‌های مختلف به تاخیر افتاده بود.

منابع خبری درباره زمان نهایی شدن قرارداد انتقال گاز به بغداد تاریخ‌های متفاوتی ذکر می‌کنند. خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی تاریخ امضای این قرارداد را تیرماه ۹۲ و خبرگزاری ایسنا سال ۹۰ گزارش کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها  قرارداد صدور گاز به بصره نیز آبان ماه سال ۹۴ میان حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت ایران و خالد حسن صالح، معاون وزیر برق عراق امضا شد.

مطابق این قراردادها عراق برای تامین سوخت نیروگاه‌های خود در بغداد و بصره روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از ایران وارد می‌کند.

پیش‌بینی شده که میزان انتقال گاز به عراق تحت شرایطی تا روزانه ۳۵ میلیون متر مکعب افزایش یابد. در این صورت عراق از بزرگترین مشتری کنونی گاز ایران، ترکیه پیشی خواهد گرفت.

انتقال گاز به عراق از طریق دو خط لوله جدید انجام می‌شود. خط لوله‌ای که چهارشنبه شب صادرات گاز به طور آزمایشی از طریق آن آغاز شد از غرب ایران به سمت بغداد کشیده شده است.

خط لوله دوم، گاز طبیعی ایران را از جنوب غربی این کشور به شهر بصره در جنوب شرقی عراق می‌رساند. خبرگزاری ایسنا “مسائل امنیتی در کشور عراق و عدم گشایش ال سی” مهم‌ترین علت به تعویق افتادن این پروژه عنوان کرده است.

صادرات آزمایشی گاز به بغداد شامگاه روزی انجام شد که حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق همراه با یک هیاَت عالی‌رتبه از این کشور وارد ایران شده بود.

برخی رسانه‌های عرب‌زبان منطقه هدف از سفر عبادی و همراهانش به تهران را توسعه روابط اقتصادی میان ایران و عراق عنوان کرده‌اند.

وب‌سایت ایلاف عربستان سعودی به نقل از ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد نوشته است که با سفر هیاَت عراقی به تهران روابط دو کشور، به ویژه در زمینه اقتصادی وارد مرحله تازه‌ای می‌شود.

برچسب ها