تاریخ : سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰ 25 ذو الحجة 1442 Tuesday, 3 August , 2021
2

افزایش چشمگیر درآمد نفتی ایران در ماه‌های آغازین 2017

  • ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳
افزایش چشمگیر درآمد نفتی ایران در ماه‌های آغازین 2017

درآمد نفتی ایران در سال جاری میلادی، ۲۰۱۷، به خاطر افزایش قیمت و میزان حجم صادرات نفت کشور بیانگر افزایشی چشمگیر است. ایران تنها در چهار اول سال ۱۸ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است.

به گزارش رسانه‌ها، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود که در وب‌سایت رسمی این سازمان منتشر شد ارزیابی کرده است که ایران در چهار ماه اول سال جاری میلادی ۱۸ میلیارد دلار صادرات نفت داشته است.

این در حالی است که درآمد نفتی ایران در ۱۲ ماه سال گذشته مجموعا ۲۹ میلیارد دلار بود.

آمارهای اوپک نیز نشان می دهد که قیمت نفت سنگین ایران در چهار ماه اول سال گذشته ۳۰ دلار و ۴۵ سنت بود، اما در ژانویه تا آوریل سال جاری به ۵۱ دلار و ۵۷ سنت اوج گرفته است.

میزان تولید نفت ایران نیز بعد از رفع تحریم‌های هسته‌ای غرب علیه ایران در ژانویه سال گذشته، تدریجا افزایش یافته و به حدود ۳.۸ میلیون بشکه طی چهار ماه اول سال جاری رسیده است.

سال گذشته به طور متوسط تولید روزانه نفت ایران ۳.۵ میلیون بشکه در روز بود که ۷۰۰ هزار بشکه بیشتر از سال ۲۰۱۵ است.

با این حال به دلیل بالاتر بودن نسبی قیمت نفت در سال ۲۰۱۵، درآمدهای نفتی ایران به رغم افت میزان صادرات بیشتر بود.

بر اساس ارزیابی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۶ میلیارد دلار بود که ۷ میلیارد دلار بیشتر از سال گذشته بود.

این نهاد انرژی آمریکایی در ادامه می‌نویسد که مجموع درآمد کل اعضای اوپک در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۱۵ حدود ۷۶ میلیارد دلار افت کرد و به ۴۳۳ میلیارد دلار رسید که کمترین میزان از سال ۲۰۰۴ تاکنون به حساب می‌آید.

انتظار می رود که درآمدهای نفتی اعضای اوپک در سال جاری به ۵۳۹ میلیارد دلار برسد و در سال آینده میلادی به خاطر بهبود قیمت نفت و افزایش تولید اعضای این سازمان به ۵۹۵ میلیارد دلار اوج بگیرد.

البته هنوز درآمدهای نفتی اوپک در مقایسه با سال‌های طلایی بازار نفت، یعنی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ فاصله چشمگیر دارد. درآمد اعضای اوپک در سال‌های یاد شده مجموعا به طور متوسط حدود ۱.۱ تریلیون دلار بود.

ایران به خاطر تحریم‌ها از این فرصت بهره ای نبرد و نصف میزان کنونی صادرات نفت داشت.

قیمت نفت از بالای ۱۰۵ دلار در نیمه اول سال ۲۰۱۴ به شدت سقوط کرده است.

این رقم در اوایل سال گذشته حتی به زیر ۳۰ دلار نیز رسید، اما دوباره با توافق کاهش تولید اوپک و ۱۱ کشور دیگر مقداری بهبود یافته و هم اکنون در حدود ۵۰ دلار است.

برچسب ها