0

برنامه ریزی برای تامین ۶۰ هزار مگاوات مصرف برق تابستانی

  • ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۷
برنامه ریزی برای تامین ۶۰ هزار مگاوات مصرف برق تابستانی

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: برای تامین ۶۰ هزار مگاوات مصرف برق تابستانی برنامه ریزی شده است. از انرژی مورد نیاز اوج تابستانی،۲۴ تا ۲۶ هزار مگاوات میزان مصرف وسایل سرمایشی است.

به گزارش وزارت نیرو، غلامعلی رخشانی مهر، در حاشیه نشست با مدیران شرکت‌های توزیع فارس و بوشهر، با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها برای عبور موفق از اوج مصرف تابستانی است، گفت: در ۲ سال ۹۸ و ۹۹ بر لزوم ایجاد آرامش در حوزه تأمین انرژی تاکید شده و امسال نیز شرایط تأمین برق تابستانی ویژه است، به‌طوری که بالغ بر ۳۵ درصد از منابع آبی به دلیل کاهش بارندگی‌ها از دست رفته است و به همین نسبت نیروگاه‌های برق‌آبی انرژی کمتری تولید می‌کنند، در یک فضایی تأمین انرژی انجام می‌شود که از حدود ۶۰ هزار مگاوات انرژی مورد نیاز تابستانی، حدود ۴ هزار مگاوات را به دلیل محدودیت‌ها در اختیار نداریم.


معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای صرفه‌جویی حدود ۵ هزار و ۸۰۰ مگاوات، افزود: برای صرفه‌جویی بویژه در بخش‌های صنایع و کشاورزی، تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شده و با برنامه‌ریزی در حوزه تأمین انرژی و بخش مصرف امید است تابستان پیش رو را بدون خاموشی سپری کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حوزه مصرف برق از ۶۰ هزار مگاوات انرژی مورد نیاز اوج تابستان، ۲۴ تا ۲۶ هزار مگاوات میزان مصرف وسایل سرمایشی است، ادامه داد: این ظرفیت سنگینی است و باید با راهکارهای ساده بخشی از این مصرف را کاهش دهیم، استفاده کمتر از کولرهای پرمصرف آبی و تنظیم کولرهای گازی روی دمای آسایش می‌تواند صرفه‌جویی مناسبی در این حوزه به دست دهد.

وی با تاکید بر مشارکت دستگاه‌های اداری دولتی در کاهش مصرف توضیح داد: در ساعات اداری ۵۰ درصد از مصرف برق در ساعات غیر اداری ۹۰ درصد باید از مصرف برق ادارات کاسته شود. پیش‌بینی ما این است که ۷۰۰ مگاوات از مدیریت مصرف اداری کاهش مصرف ایجاد کنیم، همچنین برای کاهش مصرف برق در جاده‌های بین راهی ۴۰۰ مگاوات برنامه‌ریزی شده، ۵۰۰ مگاوات نیز در مصرف برق غیرمجاز رمز ارزها صرفه‌جویی می‌شود که جمع‌آوری دستگاه‌های استخراج رمز ارزهای غیرمجاز در دستور کار قرار گرفته است. همه استان‌ها و ذی نفعان در حوزه مصرف برق باید مشارکت کنند تا اینکه تابستان پیش رو را پشت سر بگذاریم.

برچسب ها

دیدگاه