7

شهر شیراز بر مدار توسعه و پیشرفت

  • ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
شهر شیراز بر مدار توسعه و پیشرفت

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز اقدامات مثبت مالی شهرداری شیراز را بی سابقه، امیدبخش و مرهون تعاملات مشترک شهروندان، شورای اسلامی شهر شیراز و مدیریت شهری این کلان شهر دانست.

محمدهادی هاشم پور در صد و پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شیراز، گزارش مالی هشت ماهه شهرداری شیراز را ارائه و عملکرد مجموعه مالی شهرداری شیراز را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تاکنون بیش از ۹۵ درصد از بودجه مصوب هشت ماهه محقق شده است.

وی بودجه مذکور را ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: در هشت ماه گذشته بیش از ۱۹۰۰میلیارد تومان یعنی معادل ۹۵ درصد بودجه مصوب را جذب کرده ایم .

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز اظهار کرد: شهرداری شیراز با ۳ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب سالیانه توانسته حدود ۱۰۳ درصد از بودجه تکلیفی هفت ماهه خود را محقق کند.

هاشم پور همچنین اضافه کرد: شهرداری شیراز در مقایسه با عملکرد درآمدی کلانشهرهای کشور در شاخص عملکردی بودجه، موفق به کسب رتبه نخست کشور شد و با احتساب شاخص جمعیتی پس از تهران و اصفهان با اختصاص سرانه‌ای بالغ بر ۹۶۷ هزار تومان به ازاء هر شهروند، رتبه سوم را در میان کلانشهرهای کشور به خود اختصاص داد.

وی با اشاره به آمار بانک مرکزی در مورد معاملات بازار مسکن بیان کرد: بررسی تحولات بازار مسکن به خوبی نشان می دهد، شهرداری شیراز در تعداد معاملات انجام شده در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با کاهش ۳۲ درصدی روبه رو بوده در حالی که با اجرای سیاست های صحیح و به‌هنگام توانسته ایم علیرغم مشکلات اقتصادی از توقف پروژه های عمرانی جلوگیری کنیم.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به این که نامناسب بودن وضعیت اقتصادی و درآمدی بر کسی پوشیده نیست افزود: درآمدهای حاصل از عوارض ساختمانی و صدور پروانه ساختمانی نیز تحت تاثیر وضعیت اقتصادی قرار گرفته است.

هاشم پور همچنین به تحرکات بازار ساختمان و پروانه های صادر شده از سوی شهرداری شیراز در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این میزان در سال های ۹۶ و ۹۷ با کاهش ۲۰درصدی مواجه شد.

وی یادآور شد: در دوره جدید، مدیریت شهری شیراز علاوه بر تکمیل بخشی از پروژه‌های باقیمانده، اجرایی کردن ۱۰۲ پروژه در حوزه‌های مختلف در دستور کار است.

بالاترین مقام اقتصادی شهرداری شیراز، رقم پرداخت ماهانه حقوق و مزایای پرسنل شهرداری شیراز اعم از کارمندان قراردادی، پیمانی، قرارداد موقت، حکمی، بخش خصوصی و همچنین کارگران حکمی- قراردادی و حجمی پسماند را حدود ۷۰ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: مقایسه پرداخت میانگین حقوق۷۰۳۲ نفر از شهریور ۹۷ تا شهریور ۹۸ به خوبی روند افزایشی ۴۳ درصدی پرداخت ها را مشخص می کند.

هاشم پور همچنین با بیان اینکه از سال ۹۶ تا ۹۸ بیش از ۶۲ درصد افزایش حقوق لحاظ گردیده گفت: این موضوع به این معناست که وضعیت کنونی شهرداری شیراز از نظر پرداخت پرسنلی بسیار مطلوب و قابل قبول است.

وی تصریح کرد: در۸ ماهه سال۹۸ خدمات رفاهی به پرسنل شهرداری شیراز بیش از ۳ برابر رشد داشته و همچنین سنوات پایان خدمت بازنشستگان تا پایان تیرماه سال ۹۸ تسویه شده است.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم صرفه جویی در مدیریت هزینه ها، یکی از مهم ترین راه حل های گذر از بحران ها و چالش های مالی را کنترل، بهینه سازی و مهار هزینه های اضافه و غیر ضروری دانست و تصریح کرد: با مدیریت هزینه و با رویکرد تغییر مبنا در پرداخت هزینه های جاری و عمرانی براساس اولویت های پروژه محور، اقدامات موثری در این خصوص صورت پذیرفته است.

پرداخت بدهی و مطالبات پیمانکاران شهرداری شیراز نیز از دیگر مواردی بود که معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز به آن اشاره کرد و افزود: تسویه بدهی ۸۷۲ پیمانکار جزء به مبلغ ۴۵ میلیارد و چهارصد و سی میلیون تومان در سال ۹۷، همچنین تسویه کلی بدهی ۱۹۲۲ پیمانکار جزء به میزان ۱۵۲ میلیارد تومان، تسویه قسمتی از بدهی های ۲۸۵۸ نفر از پیمانکاران به میزان ۳۰۶ میلیارد تومان، تسویه حساب بدهی ۸۸۱ فقره تسهیلات مربوط به پیمانکاران شهرداری شیراز به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان و تسویه بدهی قسمتی از اوراق مشارکت به میزان ۱۶۰ میلیارد تومان، نشان می دهد شهرداری شیراز تا پایان آبان ماه ۹۸ رقمی بالغ بر ۷۷۰ میلیارد تومان را برای پرداخت بدهی و مطالبات به پیمانکاران اختصاص داده است .

هاشم پور با توجه به دیدگاه مشترک شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری شیراز در توسعه فضای سرمایه گذاری و روان سازی تعاملات با فعالان بخش ساختمان تصریح کرد: در راستای تدوین سیاست های مشارکت با بخش خصوصی و ترغیب فعالان صنعت ساختمان، از ابتدای تشکیل شورای پنجم تلاش شد با اجرای لوایح تشویقی و مصوبات تخفیف و تقسیط عوارض ساخت و ساز و همچنین مصوبه کارت اوراق بستانکاری با سود ویژه و قابلیت تخفیف نقدی، زمینه مشارکت ها ارتقاء یابد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۶۰۰میلیارد تومان اوراق بستانکاری صادر شده افزود: در راستای تدوین سیاست های مشارکت با بخش خصوصی و ترغیب فعالان صنعت ساختمان مقرر شد طبق مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز به مودیان، خریداران نقدی واحدها و پروژه های حاصل از انتشار و فروش اوراق مشارکت و سایر املاک شهرداری، پیمانکاران و صاحبان املاک مورد مسیری، کارت اوراق بستانکاری تخصیص یابد، از این رو تاکنون بیش از ۵۸۵ میلیارد تومان از این اوراق در اختیار واجدین شرایط قرار گرفته و کمتر از ۱۹۸ میلیارد تومان از اوراق بستانکاری باقی مانده است.

یارانه های پرداختی به سیستم حمل و نقل ریلی شهر شیراز نیز یکی دیگر از محورهای این گزارش بود که معاون مالی و اقتصادی به آن اشاره کرد.

هاشم پور با بیان اینکه در بازه زمانی سال ۹۶ تا شهریور ۹۸ بیش از ۱۱۶ میلیارد تومان توسط شهرداری شیراز یارانه به بخش مترو پرداخت شده، به هزینه های زیاد نگهداشت و ارایه خدمات مترو و سهم ناچیز شهروندان و دولت در تامین منابع مالی آن اشاره و خاطرنشان کرد: در حالی که بهای تمام شده هر بلیت مترو، حدود۶ هزار تومان بر دوش شهرداری شیراز هزینه تحمیل می کند اما شهروندان تنها ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان از این هزینه را پرداخت می کنند در حالی که از مبلغ ۶۳ میلیارد تومانی بهای کل بلیت در شش ماهه نخست سال ۹۸، تنها حدود ۸میلیارد از آن توسط شهروندان،۹۰۰میلیون تومان از طریق یارانه پرداختی دولت و بیش از ۵۵ میلیارد تومان توسط شهرداری شیراز پرداخت شده است.

برچسب ها

دیدگاه