5

یفتوشنکو، بزرگترین شاعر “اتحاد شوروی” درگذشت

  • 13 فروردین 1396 - 22:54
یفتوشنکو، بزرگترین شاعر “اتحاد شوروی” درگذشت

در “اتحاد شوروی” یفتوشنکو، صدای امید و رستاخیز بود. نسل زجردیده‌ای که پس از مرگ استالین به باز شدن جامعه امید داشت، رؤیاهای خود را در شعر یفتوشنکو باز یافت. این شاعر بزرگ روز شنبه اول آوریل / ۱۲ فروردین در ۸۴ سالگی درگذشت.

به گزارش دویچه‌وله، یوگنی یفتوشنکو، شاعر بزرگی که نسل‌های تحول‌خواه روسیه رهایی میهن خود از کابوس بیداد و اختناق را در شعر او می‌جستند، نه در میهن خود، بلکه در خاک “دشمن” درگذشت.

بنا به گزارش تلویزیون دولتی روسیه یفتوشنکو روز شنبه (اول آوریل) در بیمارستانی در شهر تولسا در ایالت اوکلاهومای آمریکا درگذشت. شاعر بزرگ هنگام مرگ ۸۳ سال داشت.

ولادیمیر پوتین در اطلاعیه‌ای مرگ یفتوشنکو را به خانواده‌اش تسلیت گفت.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین درباره او گفت: «یفتوشنکو شاعری بزرگ بود و میراث او بخشی از فرهنگ روس باقی خواهد ماند».

شاعر دوران استالین‌زدایی

یوگنی یفتوشنکو پس از مرگ استالین و افشای جنایات هولناک او به شهرت رسید. او در شعرهایی خطابه‌وار به وجه غیرانسانی “کیش شخصیت” حمله کرد، آن را عین وحشیگری و بربرمنشی دانست.

یفتوشنکو شعرهای خود را معمولا با لحنی خطابی، مطابق سنت مایاکوفسکی، برای انبوه جمعیت در استادیوم‌های ورزشی تلاوت می‌کرد.

یفتوشنکو از برنامه‌های تنش‌زدایی دوران خروشچف و سپس از شفافیت دوران گارباچف و عادی‌سازی رابطه با غرب حمایت می‌کرد.

در شب دراز اختناق اتحاد شوروی (سابق) یفتوشنکو با این‌که همواره از ایمان خود به “آرمان سوسیالیسم” سخن می‌گفت از سرکوب و خفقان در کشور انتقاد می‌کرد و به گروه‌های ناراضی نزدیک بود.

یفتوشنکو از فروپاشی سیستم اتحاد شوروی ابراز خرسندی کرد. در عین حال او در سال‌های اخیر از رواج “ارزش‌های مصرفی” و “مک‌دونالدی شدن” جامعه روسیه انتقاد می‌کرد.

یفتوشنکو از سال ۱۹۹۲ به عنوان استاد مهمان در دانشگاه تولسا ادبیات روسیه تدریس می‌کرد.

برچسب ها

دیدگاه