تاریخ : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰ 18 ذو الحجة 1442 Tuesday, 27 July , 2021
4

ماتیاس اِنار، برنده جایزه نمایشگاه کتاب لایپزیگ شد

  • ۰۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۱۰
ماتیاس اِنار، برنده جایزه نمایشگاه کتاب لایپزیگ شد

ماتیاس اِنار، نویسنده فرانسوی، برنده جایزه نمایشگاه کتاب لایپزیگ شد. او آخرین کتاب خود “قطب‌نما” را به شهروندان سوری هدیه کرده است. هیئت داوران این نویسنده را “واسطه‌ای منحصر به فرد” در رابطه میان فرهنگ‌ها خوانده است.

به گزارش دویچه وله، در آغاز کار نمایشگاه کتاب لایپزیگ در عصر روز چهارشنبه (۲ فروردین / ۲۲ مارس) جایزه ۲۰ هزار یورویی نمایشگاه برای اثر برتر ادبی به خاطر “تفاهم اروپایی” به ماتیاس اِنار، نویسنده فرانسوی اهدا شد.

ماتیاس اِنار در سخنرانی خود پس از دریافت این جایزه از جمله گفت مردم این نکته را فراموش کرده‌اند که در حاشیه دریای مدیترانه بخش مهمی از تاریخ اروپا نهفته و به همین سبب است که او در رمان جدید خود “قطب نما” بار دیگر به زندگی مردم جنوب اروپا می‌پردازد.

ماتیاس اِنار سال‌ها در دمشق، بیروت و تهران که به ترتیب پایتخت‌ سوریه، لبنان و ایران‌اند زندگی کرده است. او در پاریس، پایتخت فرانسه زبان‌های عربی و فارسی را آموخته و مترجم این دو زبان بوده است. او در سال‌های اخیر در شهر دمشق سوریه در کنار لیلا دخیلی زندگی کرده است.

لیلا دخیلی که کارشناس تاریخ فرهنگ کشورهای عرب است نیز به هنگام اهدای جایزه سخنرانی کرد و به دورانی اشاره کرد که در کنار ماتیاس اِنار در سوریه زندگی کرده بود.

ماتیاس اِنار پس از مدتی فعالیت به عنوان شرق‌شناس را پایان داد و کوشید با کمک ادبیات به روابط پیچیده غرب و شرق بپردازد و این فرهنگ‌ها را رویاروی هم قرار دهد. قهرمان رمان “قطب نما” موسیقی‌دانی اتریشی به نام فرانتس ریتر است.

فرانتس ریتر شیفته شرق است و در آپارتمان خود در شهر وین به خاطرات‌اش در استانبول، حلب، دمشق، پالمیرا و تهران می پردازد؛ خاطراتی که با رویاها درآمیخته‌اند و او را تا سرحد جنون می‌کشانند.

رمان قطب‌نما جایزه‌ی ادبی گنکور در سال ۲۰۱۵ میلادی را نیز از آن خود کرده است. گنکور معتبرترین جایزه در حوزه‌ی ادبیات در زبان فرانسوی‌ است.

۲۶۰ هزار بازدیدکننده در نمایشگاه کتاب لایپزیگ

انتظار می رود که از نمایشگاه امسال کتاب لایپزیگ که از روز چهارشنبه (۲ فروردین / ۲۲ مارس) آغاز به کار کرده، حدود ۲۶۰ هزار نفر دیدن کنند. ۲۵۰۰ غرفه از ۴۳ کشور جهان در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند.

تنها جدول برنامه‌های این نمایشگاه ۴۳۱ صفحه است. ۳۳۰۰ نویسنده، ناشر و هنرپیشه در بیش از ۴۰۰ مکان در محوطه نمایشگاه شهر لایپزیک، در منطقه‌های مختلف این شهر و در شهرهای کوچک اطراف، گوشه‌هایی از برنامه این نمایشگاه را به اطلاع علاقمندان می‌رسانند.

مهمان امسال نمایشگاه کتاب لایپزیگ کشور کوچک لتونی است که در شمال اروپا واقع شده و یکی از سه کشور حوزه بالتیک است. این کشور با ۶۰ برنامه در این نمایشگاه حاضر است. به همین مناسبت ۲۶ اثر جدید ادبی از زبان لتونیایی به آلمانی ترجمه شده است.

آلکساندر اسکیپیس، مدیر نمایشگاه کتاب لایپزیگ سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) را سالی از نظر اقتصادی پربار ارزیابی کرد. او در این باره گفت پس از سه سال پیاپی سرانجام فروش کتاب در سال ۲۰۱۶ میلادی در آلمان افزایش یافت.

او گفت فروش کتاب‌های کودکان و نوجوانان در این سال در آلمان حدود ۹ درصد افزایش یافت، اما فروش کتاب‌های الکترونیکی در همان حد ۶/ ۴ درصد ثابت باقی ماند.

 

برچسب ها