تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021
9

«روزی به جز ۷ آبان به عنوان روز کوروش ثبت می‌شود»

  • ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۴
«روزی به جز ۷ آبان به عنوان روز کوروش ثبت می‌شود»

هادی پژوهش جهرمی، مسئول کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش می‌گوید روزی به عنوان روز کوروش در تقویم ملی ایران ثبت می‌شود اما این روز ۷ آبان نخواهد بود.

این مقام استانداری فارس امروز در یک نشست خبری گفت: «هیچ گونه سند و تاریخی در خصوص هفت آبان و روز کوروش وجود ندارد و نام گذاری این روز از طرف دشمنان و سلطنت طلبان انجام شده است.»

هادی پژوهش جهرمی در حالی گفته که نامگذاری ۷ آبان از طرف «دشمنان و سلطنت طلبان» انجام شده که شواهد نشان می‌دهد این نامگذاری بر خلاف گفته او از سوی «سلطنت طلبان» نبوده بلکه از سوی ملی گران مقیم ایران بوده.

پیشینه روز کوروش به سال ۱۳۸۴ باز می‌گردد. آن زمان بحث‌هایی در خصوص آبگیری سد سیوند مطرح بود و میهن دوستان بر این باور بودند که آبگیری این سد می‌تواند در دراز مدت به محوطه تاریخی پاسارگاد آسیب بزند. از همین رو و به گفته کوروش زعیم، عضو جبهه ملی ایران به پیشنهاد شماری از باستان شناسان از جمله پرویز ورجاوند روز ۷ آبان در سال ۱۳۸۴ به عنوان روز کوروش نامگذاری شد تا توجه همگان به لزوم حفظ محوطه جهانی پاسارگاد جلب شود.

آقای پژوهش گفته که برای ثبت روز کوروش در تقویم نامه‌ای به رئیس جمهور نوشته شده.

او افزود: «در جمهوری اسلامی هیچ کس مخالف کوروش نیست و ما همانند حافظ و سعدی و دیگر مفاخر به دنبال روزی برای بزرگداشت کوروش  هستیم.»

معاون سیاسی و امنیتی استانداری در ادامه سخنانش گفت که «موضوع روز کورش باید در حوزه تاریخی و مذهبی روشن شود تا از این طریق بتوانیم در مقابل سوء استفاده دشمنان ایستادگی کنیم». او در خصوص ارتباط روز کوروش با حوزه مذهبی توضیح بیشتری نداد.

هادی پژوهش جهرمی در خصوص بزرگداشت روز کوروش در هفتم آبان امسال هم گفت که در این روز «ممنوعیتی» وجود نداشته و صرفاً «محدودیت» بوده است. این سخنان در حالی از سوی این مقام سیاسی و امنیتی بیان شده که پیش از ۷ آبان امسال تدابیر امنیتی و انتظامی شدیدی برای جلوگیری از ورود مردم به پاسارگاد برقرار شده بود از جمله بستن همه جاده‌های اصلی و فرعی منتهی به پاسارگاد و در حصار قرار دادن آرامگاه کوروش.

اعمال تدابیر امنیتی و جلوگیری از حضور مردم در آرامگاه کوروش انتقادات زیادی را به دنبال داشت. حجت‌الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقلیت‌های دینی و مذهبی در خصوص بزرگداشت کوروش گفته: «این هنر نیست که ما مسائل محلی را ملی، یا سیاسی و امنیتی کنیم. نباید گره‌ای که با دست باز می‌شود را با دندان باز کنیم. اما ما اغلب، برعکس عمل می‌کنیم، یعنی مسائل ساده را پیچیده می‌کنیم. این اتفاقی است که در ماجرای تجمع در اطراف قبر کوروش روی داد.»

اسماعیل تبادار، استاندار فارس روز شنیه ۱۳ آبان هادی پژوهش جهرمی را که معاون سیاسی و امنیتی استانداری است، به عنوان «مسئول کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش» منصوب کرد. هادی پژوهش جهرمی که معاون سیاسی و امنیتی استاندار فارس است، موظف شده تا «کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش» را تشکیل دهد.

ظاهراً انتصاب یک مقام سیاسی و امنیتی به عنوان «مسئول کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش» به این دلیل است که تعیین روز بزرگداشت کوروش و برگزاری آن در اختیار مدیریت سیاسی و امنیتی باشد.

کورورش هخامنش فرزند کمبوجیه و ماندانا، «بزرگ‌ترین پادشاه صلح‌جوی جهان» قلمداد می‌شود. او بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که به مدت ۳۰ سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۱۳۵ کیلومتری شمال شیراز در منطقهٔ پاسارگاد استان فارس قرار دارد.

این محوطه شامل بناهای تاریخی مانند آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی است.

این محوطه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

 

برچسب ها

دیدگاه

  1. اقای نسب عبدالهی جهت اطلاعاتون باید بگم ارتباط کوروش با حوزه مذهبی ذوالقرنین بودنش هست بنابراین با شیطنت سعی نکن کوروش رو از حوزه مذهبی جدا کنی و صرفا یه چهره ملی جلوش بدی. کوروش هم چهره ملی هست و هم مذهبی

  2. من فکر میکنم کوروش بزرگ اصلا مذهبی نیست. انسانی به مسائل نگاه میکرده