3

دولت ترامپ انتقال قدرت به جو بایدن را آغاز کرد

  • ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۲۷
دولت ترامپ انتقال قدرت به جو بایدن را آغاز کرد

سازمان خدمات عمومی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روند انتقال قدرت به جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب را آغاز کرد.

ترامپ در توییتر گفته که به رئیس سازمان خدمات عمومی و تیمش گفته که “هر کاری لازم است درباره تشریفات اولیه انجام دهند و به تیم خودم هم گفته‌ام همین کار را بکنند”.
البته بعد این‌که گفته “ما پیروز خواهیم شد، ولی به‌هرحال باتوجه به منافع کشور” چنین دستوری داده.

امیلی مورفی رئیس اداره کل خدمات آمریکا، جی‌اس‌ای، در نامه‌ای رسما جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات شناخته و خبر داده که آماده آغاز روند رسمی انتقال قدرت است.

عصر دوشنبه، ۲۳ نوامبر/ ۳ آذر، نخست شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گزارش کرد به نامه‌ای دست یافته که نشان می‌دهد اداره کل خدمات، جی‌اس‌ای، به تیم انتقالی جو بایدن خبر داده است که آماده آغاز رسمی روند انتقال قدرت به دولت جدید است.

این نخستین گام در دولت آمریکا برای شروع روند انتقال قدرت است که طی دو هفته گذشته جنجال آمیز شده بود چرا که دولت آقای ترامپ با وجود گذشته دو هفته از مشخص شدن پیروزی جو بایدن در رای‌گیری سوم نوامبر، از ارسال چنین نامه‌ای از سوی اداره کل خدمات جلوگیری کرده بود.

این اختلاف به آنجا رسیده بود که روز دوشنبه، ۲۳ نوامبر، مجلس نمایندگان کنگره امریکا در هشداری به رئیس این اداره، از او خواستند از فوت وقت اجتناب کرده و برای ارایه دلایل خود فورا برابر نمایندگان کنگره حاضر شود.

رسانه‌های آمریکا که دقایقی بعد از سی‌ان‌ان صحت این نامه را گزارش کردند از آن به عنوان نخستین نشانه رسمی قبول شکست از سوی آقای ترامپ یاد کردند. هر چند برخلاف رسم معمول در آمریکا، دونالد ترامپ تاکنون به جوبایدن تبریک نگفته و شکست خود در انتخابات را علنا بر زبان نیاورده است.

با این حال، آقای ترامپ به بخش‌هایی از دولت خود که مسئول تسهیل روند انتقال قدرت هستند گفته “هر آنچه لازم است را انجام دهید”.

نامه جی‌اس‌ای به تیم انتقالی جو بایدن اجازه خواهد داد که علاوه بر دسترسی به بودجه‌های دولتی موجود برای تشکیل دولت جدید، با مراجعه و گفتگو با همتایان خود در نهادهای دولتی، خود را آماده تحویل گرفتن دولت کنند.

امیلی مورفی که از منصوبان آقای ترامپ است روز دوشنبه مدعی شد که در دو هفته گذشته برای صادر نکردن این نامه تحت فشار از سوی کاخ‌سفید و یا هیچ مقام و نهاد دیگری نبوده و تنها منتظر نهایی شدن معیارهای لازم برای صدور آن بوده است.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن با دموکرات‌هاست خانم مورفی را برای ادای توضیحات در این باره احضار کرده است.

این نامه و سخنان آقای ترامپ، روز دوشنبه، ۲۳ نوامبر، در حالی منتشر شده که تلاش‌های آقای ترامپ برای برگرداندن نتایج شمارش آرا در چند ایالت کلیدی، همچنان با بن‌بست روبرو می‌شود.

عصر دوشنبه، کمیسیون قانونی انتخابات در میشیگان، نتیجه رای گیری سوم نوامبر در این ایالت را تایید کرد.

هیات ویژه ایالت میشیگان، شامل دو نفر از حزب دمکرات و دو نفر از حزب جمهوری‌خواه، نتایج انتخابات در ایالت میشیگان را تائید نهایی کردند. به نفع جو بایدن. رئیس‌جمهور دونالد ترامپ و حزب جمهوری‌خواه تلاش زیادی کردند که نتیجه میشیگان عوض شود یا فعلا تصدیق نشود.

ساعتی پس از انتشار این نامه، دونالد ترامپ نیز در توییتی آن را تایید کرد و گفت که از امیلی مورفی به خاطر «تصمیم محکم و وفاداری‌اش به کشور» آمریکا تشکر می‌کند و او به خاطر رعایت مصالح ملی به خانم مورفی پیشنهاد می‌دهد که طبق آیین‌نامه‌ها عمل کند.

آقای ترامپ در ادامه مدعی شد که خانم مورفی این مدت به خاطر عدم شروع روند انتقال قدرت «مورد آزار و اذیت قرار گرفته و تهدید شده است» در حالی که او نمی‌خواهد شاهد چنین شرایطی برای خانم مورفی، خانواده وی و کارکنان اداره خدمات عمومی باشد.

دونالد ترامپ در نهایت تاکید کرده که به رغم این نامه، شکایت انتخاباتی او همچنان مفتوح است و او با قدرت به این راه ادامه خواهد داد.

برچسب ها

دیدگاه