تاریخ : چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹ 6 صفر 1442 Wednesday, 23 September , 2020
8

نامگذاری روز کوروش به وزارت کشور واگذار شد

  • ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
نامگذاری روز کوروش به وزارت کشور واگذار شد

بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس از بررسی موضوع نامگذاری روز کوروش در وزارت کشور خبر داد.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در خصوص طرح سوال خود و عبدالکریم حسین زاده از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با نامگذاری روزی در تقویم به نام روز کوروش، گفت: سوال در هفته قبل از تعطیلات مجلس در دستور کار مجلس قرار گرفت اما فعلاً به مدت یک ماه متوقف شده چرا که وزارت ارشاد قول پیگیری جدی‌تر موضوع سوال را داده و همین طور موضوع از طرف دولت به وزارت کشور ارجاع داده شده.

وی افزود: البته این موضوع باید قاعدتاً به وزارت ارشاد ارجاع می‌شد اما به هر حال به وزارت کشور ارجاع شده و این وزارتخانه با درایت آن را به بخش اجتماعی برای رسیدگی فرستاده و قرار است جلسات تخصصی بین وزارت کشور و وزارت ارشاد برگزار شود و من هم در این جلسات حضور پیدا می‌کنم تا به جمع بندی مشخصی در این باره برسیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: من این درایت را در وزارت کشور تحسین می‌کنم که به جای امنیتی کردن مسئله، با راهبردهای اجتماعی به آن نگاه می کند.

آقای پارسایی در این خصوص به خبرگزاری مجلس گفته: ارجاع موضوع به شورای امنیت ملی اشتباه بود این مسئله کاملا فرهنگی و اجتماعی بود که با پیگیری های رئیس جمهور این درخواست در مسیر واقعی خود قرار گرفت.

این نماینده مجلس گفت: نامگذاری روزی به نام روز کوروش برای اینکه فرصت استثنایی برای جذب گردشگر و موجب انسجام ملی است می‌تواند منجر به تقویت احساس غرور و هویت ملی شود که مورد تأیید همه دلسوزان کشور است و برای استقلال کشور نیز مورد نیاز است.

وی اضافه کرد: نظر ما این بود که چند کارشناس و تاریخ‌دان روزی که تناسبی با کوروش داشته باشد را به نام او نامگذاری کنند. البته روز ۷ آبان بین مردم جا افتاده و با انتخاب این روز می توان کسانی که می‌خواهند از نارضایتی های اجتماعی بهره برداری کنند را خلع سلاح کرد، مدیریت آن نیز کار پیچیده ای نیست.

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به برگزاری مراسم روز حافظ و سعدی در شیراز یادآور شد: اگر همین نامگذاری نیز صورت نمی‌گرفت می توانست مشکلاتی را ایجاد کند.

در سال‌های اخیر شماری از ایرانیان ۷ آبان در آرامگاه کوروش واقع در محوطه جهانی پاسارگاد گرد هم می‌آیند و یاد این پادشاه هخامنشی را گرامی می‌دارند. با این حال هفتم آبان دو سل اخیر همه راه‌های منتهی به آرامگاه کوروش مسدود و اطراف آرامگاه حصار کشیده شد و بزرگراه شیراز-اصفهان نیز در روزهای ۶ و ۷ آبان مسدود گردید و کسی نتوانست به آرامگاه این پادشاه ایرانی برود.

در همین حال شماری از باستان‌شناسان و تاریخ‌پژوهان سال گذشته در نامه‌ای خواستار ثبت هفتم آبان‌ به عنوان روز کورش بزرگ در تقویم رسمی کشور شدند.

پیش از این نیز میرجلال‌الدین کزازی، علی‌اصغر دادبه، ناصر تکمیل‌همایون و حکمت‌الله ملاصالحی چهار تن از استادان تاریخ، باستان شناسی و ادبیات در نامه ای به حسن روحانی از او خواسته‌ بودند تا زمینه حضور «خودجوش مردم» را که روز هفتم آبان به مجموعه پاسارگاد می‌روند، فراهم سازد.

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.