15

افزایش طول عمر با بوسه

  • 15 تیر 1397 - 18:53
افزایش طول عمر با بوسه

به مناسبت روز جهانی بوسه کارشناسان و رسانه‌ها به این پدیده‌ی لذت‌بخش می‌پردازند. به اعتقاد برخی پژوهشگران، بوسه برای انسان حتی از رابطه جنسی مهم‌تر است و علاوه بر خاصیت‌های روحی و جسمی، باعث افزایش طول عمر نیز می‌شود.

روز جهانی بوسه ( ۶ ژوئیه / ۱۵ تیر) دستاویزی برای بررسی ریشه‌ها و خواص این پدیده‌ی لذت‌بخش شده است.

در مورد اینکه چه زمانی و چگونه بشر بوسه را کشف کرده نظرات گوناگونی وجود دارد. رایج‌ترین آن اما به زمانی اشاره می‌کند که بشر به آلات و ابزاری که برای خورد وخوراک لازم است دست نیافته بود. آن زمان مادران خوراک را می‌‌جویدند و از طریق بوسه به دهان کودک می‌گذاشتند.

نخستین بار در ادبیات نوشتاری حدود ۳۵۰۰ سال پیش، آنهم در متن‌های مذهبی هندوها به بوسه اشاره شده است.

پژوهش‌هایی که به فواید بوسه پی‌برده‌اند در دهه‌های اخیر انجام شدند و گام به گام به نتیجه‌های گوناگونی رسیدند؛ از جمله اینکه بوسه سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، از اضطراب و استرس می‌کاهد، جلوی پوسیدگی دندان را می‌گیرد و باعث افزایش طول عمر می‌شود.

“گفت‌وگوی زبان و لب‌ها”

ولفگانگ‌کروگر، روانشناس آلمانی  و پژوهشگرروابط عشقی و عاطفی می‌گوید: «هر وقت که تمایل یک زوج برای بوسیدن یکدیگر قطع می‌شود، نشانه‌ی آن است که آنها در درون خود در حال جدایی از یکدیگر هستند».

او معتقد است که افرادی اقدام به بوسیدن یکدیگر می‌کنند که به هم تمایل دارند و در واقع می‌خواهند از این طریق با یکدیگر حسی را رد و بدل کنند. به همین دلیل او بوسه را “گفت‌وگوی زبان‌‌ها‌و لب‌ها” می‌داند.

کروگر می‌گوید: «رابطه‌ی جنسی می‌تواند بدون عاطفه صورت گیرد، اما بوسیدن همیشه نشانه‌ی نزدیکی عاطفی دو نفر به یکدیگر است».

دست‌کم یک بوسه در روز

دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که صبح با بوسه از همسرشان خداحافظی می‌کنند، در کار خود موفق‌تر هستند و کمتر از دیگران تصادف می‌کنند. آنها معتقدند که این پیامد‌ها به طور مستقیم به عمل بوسیدن ربطی ندارد بلکه به حسی بستگی دارد که با آن روز را آغاز می‌کنیم.

علاوه بر این، بوسه باعث گشایش رگ‌های خونی می‌شود و بدن به هنگام بوسیدن نوروپپتید ترشح می‌کند و از این طریق سلول‌های دفاعی را فعال می‌سازد. این فعل و انفعال شیمیایی سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌بخشد.

از دیگر فواید بوسه می‌توان به تقویت ۳۴ عضله‌ی صورت اشاره کرد که هنگام بوسیدن به حرکت درمی‌آیند و تا حدودی از ایجاد چروک در صورت جلوگیری می‌کنند.

هنگام بوسیدن لب به لب، بزاق‌های دو نفر ردوبدل می‌شود و باعث جابجایی دست‌کم ۸۰ میلیون باکتری بین دو دهان می‌شود. شمار زیادی از پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که این امر باعث افزایش انتشار آنزیم‌هایی می‌شود که پلاک‌های موجود در دندان‌ها را پاک می‌کنند و به این ترتیب جلوی پوسیدگی دندان را می‌گیرد.

البته برخی نیز هشدار می‌دهند که بوسه می‌تواند باعث انتقال ویروس‌های خطرناک شود.

برچسب ها

دیدگاه

  1. کی ماچ میخا خخخخخ

  2. ای کاش مشکلات ما به ی بوسه حل می شد.