6
خانه دسته‌بندی نشده

گوشت مصنوعی راهی بازار می‌شود

  • 17 خرداد 1397 - 11:43
گوشت مصنوعی راهی بازار می‌شود

گوشت موسوم به “تمیز” می‌تواند به زودی به بازار عرضه شود؛ گوشتی که مربوط به هیچ حیوانی نیست و از سلول‌های بنیادین پرورش یافته است. مصرف‌کنندگان اما به چنین گوشتی به دیده تردید می‌نگرند.

به گزارش دویچه وله، چندین شرکت مستقر در سان‌فرانسیسکو و “سیلیکون ولی” بر روی پروژه تولید گوشت مصنوعی کار می‌کنند. پل شاپیرو در ماه ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۸) کتابی منتشر کرد به نام “گوشت تمیز”؛ گوشتی که به گفته او، مربوط به حیوان نیست و در یک بیو راکتور یا راکتور زیستی تولید می‌شود و “تفاوتی با گوشت حیوانی ندارد”.

شاپیرو در مصاحبه با شبکه خبری “بی‌بی‌سی” گفته است که این گوشت تولید شده در راکتور زیستی از میلیون‌ها سلول بنیادین گاو، خوک یا مرغ گرفته شده است.

شاپیرو در این باره گفته است: «این گوشت جایگزینی برای گوشت کنونی نیست. این گوشت واقعی است با این تفاوت که برای تهیه آن احتیاج به پرورش حیوانات و کشتار آنان نیست.»

نگرانی مصرف‌کنندگان

اما اگر از مصرف‌کنندگان پرسیده شود که آیا موافق گوشت مصنوعی هستند یا نه، پاسخ کاملا روشن است. به چند پاسخ توجه کنید: «این اقدام به نظر من نفرت‌انگیز است»، «فکر می‌کنم این کار اشتباه است. من نمی‌خواهم غذاهای مصنوعی بخورم.»

اما بسیاری از محققان در این باره برداشت متفاوتی دارند. آما والتی، مدیر شرکت “ممفیس میت” در سیلیکون ولی آمریکا، بر این نظر است که گوشت تولید شده در راکتور زیستی بسیار سالم‌تر از گوشت‌هایی است که اکنون مصرف می‌شوند.

افرادی چون بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت، و همچنین شرکت بریتانیایی ریچارد برانسون سهام‌داران شرکت “ممفیس میت” هستند.

والتی بر این نظر است که گوشت مصرفی مردم در حال حاضر ناسالم است و دلیل می‌آورد که “۹۰درصد از گوشت مصرفی کنونی ما، چه گوشت گاو باشد چه گوشت خوک یا طیور، آلوده به باکتری‌های متفاوتی هستند”.

والتی اما به نکته‌ای دیگر نیز در همین رابطه اشاره می‌کند. او می‌گوید که نگهداری انبوه حیوانات نیاز به جنگل‌زدایی دارد، تا برای تهیه مواد غذایی حیوانات خانگی بتوان در مکان‌های جدیدی که به دست آمده، مزارعی را بوجود آورد. همچنین نگهداری انبوه حیوانات نیازمند مصرف آب زیاد و آنتی بیوتیک‌های فراوان است.

جاش تتریک، رئیس شرکت “جاست” در سان‌فرانسیسکوی آمریکا با نظر بسیاری که بر کنار نهادن گوشت از جیره غذایی و جایگزین کردن آن با محصولات گیاهی تاکید می‌ورزند مخالفت می‌کند و در این باره می‌گوید: «امروز شمار افرادی که گوشت می‌خورند بسیار بیشتر از گذشته شده و گوشت بخشی از هویت و فرهنگ انسانی ما شده است.»

علی بوذری که شیمیدان و در سان‌فرانسیسکو به شغل آشپزی مشغول است، رمزهای موفقیت گوشت مصنوعی را برمی‌شمارد. او بر این نظر است که مصرف‌کنندگان چنین گوشتی می‌توانند به سرعت به آن عادت کنند، اگر این گوشت بامزه و با بدن سازگار باشد.

برچسب ها

دیدگاه