9

نام حافظ و سعدی روی نقشه‌های هوایی جهان ثبت شد

  • 20 آبان 1396 - 8:09
نام حافظ و سعدی روی نقشه‌های هوایی جهان ثبت شد

نام حافظ و سعدی روی نقشه های هوایی جهان ثبت شد و اکنون دیگر از هر نقطه جهان که هواپیماها به مقصد شیراز پرواز کنند نام این دو شاعر بلندآوازه ایرانی روی نقشه هوانوردی به نمایش در می آید.

به گزارش خبرآنلاین، این را مدیر کل فرودگاه های فارس گفت. رضا بدیعی فرد با بیان اینکه از این پس ستارگان فرهنگ و ادب پارس در نقشه هوانوردی فرودگاه بین المللی شیراز می درخشند، افزود: نام دو شاعر نامی ایران، حافظ و سعدی در نقشه مورد استفاده پروازهای ورودی (داخلی و خارجی) به فرودگاه بین المللی شیراز ثبت و ماندگار شد.

به گفته او، از ۱۸ آبان ماه تمامی پروازهای ورودی به شیراز از هر نقطه جهان از طریق این دو نقطه مجاز به فرود می شوند که در مدت ۲۴ ساعت، دستکم ۱۰۰ مرتبه نام این دو ستاره ادب و فرهنگ پارسی برروی فرکانس بین المللی فرودگاه شیراز بر زبان خلبانان جاری و در تمامی نقشه های هوانوردی بین المللی ثبت خواهد شد.

مدیر کل فرودگاه های استان فارس در ادامه گفت: نام گذاری نقاط در نقشه های هوانوردی از سوی سازمان جهانی هواپیمایی کشوری (ایکائو) در قالب یک کتاب نشر جهانی دارد به طوری که اسامی نقاط پروازی به صورت تصادفی از ترکیب حروف انگلیسی انتخاب می شود که از جمله این نام ها، عنوان حافظ HAFEZ است که برروی نقطه ای در یکی از کشورهای آفریقایی نام گذاری شده بود.

وی ادامه داد: طبق بررسی سند ایکائو و حصول اطمینان از وجود عنوان سعدی (SADIA)، مراحل انتقال نام HAFEZ به شیراز شروع شد که با تلاش نماینده ایران در دفتر قاهره، این تغییر انجام شد و در نهایت با همکاری مدیریت پیام های هوانوردی ایران، از دو نام HAFEZ و SADIA برای نام گذاری نقاط شروع دستورالعمل ورود پروازها به فرودگاه بین المللی شیراز استفاده شد.

برچسب ها

دیدگاه