7

روحانی: جلوی صدور نفت ایران را بگیرید تا نتیجه‌اش را ببینید

  • 13 تیر 1397 - 7:38
روحانی: جلوی صدور نفت ایران را بگیرید تا نتیجه‌اش را ببینید

حسن روحانی می‌گوید چنانچه ایالات متحده آمریکا متحدانش را برای خودداری از خرید نفت ایران تحت فشار بگذارد، آنگاه احتمالا صادرات نفت منطقه به خطر می‌افتد.

آقای روحانی در پاسخ به سوالی از خبرگزاری رویترز گفت: «حرفی که برخی مقامات آمریکایی زدند که ما می‌خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم، یک گزافه‌گویی است که هیچ‌وقت قادر نیستند آن را عمل کنند.»

رئیس جمهوری ایران این سخنان را در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس‌جمهور سوئیس اظهار داشت.

او گفت: «آمریکایی‌ها ادعا کرده‌اند که می‌خواهند صادرات نفت ایران بطور کامل متوقف شود. آنها معنای این ادعا را درک نمی‌کنند زیرا برای ایران بی‌معنی است که در حالی که نفت منطقه صادر می‌شود، نفت ایران صادر نشود.»

پیش از این نیز ایران در تلافی اقدامات آمریکا علیه این کشور، موضوع بستن تنگه هرمز را که یکی از مهمترین مسیرهای انتقال نفت در جهان است، مطرح کرده بود.

آمریکا از کشورها خواسته است تا ماه نوامبر واردات نفت خود از ایران را قطع کنند و اعلام کرده است که در این موضوع استثنایی نیز قائل نخواهد شد.

ایران، دومین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک است و روزانه حدود ۲ میلیون بشکه نفت صادر می‌کند. پادشاهی عربستان سعودی به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قول داده است که در صورت قطع صادرات نفت ایران، ریاض می‌تواند با افزایش تولید نفت خود به ۲ میلیون بشکه بیشتر در روز، این کمبود نفت را جبران کند.

برچسب ها

دیدگاه