6

دیپلماسی توییتری راب مک‌ایر، سفیر جدید بریتانیا در ایران

  • 14 اردیبهشت 1397 - 21:19
دیپلماسی توییتری راب مک‌ایر، سفیر جدید بریتانیا در ایران

راب مک‌ایر، دیپلمات بریتانیایی که چهاردهم مارس به عنوان سفیر کشورش در ایران انتخاب و در هفته اخیر وارد تهران شد امروز پنج‌شنبه سوم ماه مه با ارسال ویدئویی به زبان فارسی در حساب توئیتری خود گفت: «در شرایطی که چالش‌های بین‌المللی متعددی در منطقه وجود دارد، خوشحالم که می توانم نماینده دولت بریتانیا در ایران باشم.»

 به گزارش یورو نیوز، وی همچنین افزود که مایل است از طریق حساب توئیتری خود، مردم ایران را در جریان فعالیت‌های خود و سفارت بریتانیا قرار دهد.

آقای مک‌ایر روز گذشته نیز در توئیت دیگری به زبان فاسی اعلام کرد که به منظور تقویت روابط دوجانبه، آماده همکاری با ایران درباره مسائل مهم پیش‌روی ایران و منطقه است. او با انتشار عکسی به همراه خانواده‌اش نوشت: «به اتفاق خانواده‌ام و با هیجان زیاد وارد تهران شده‌ام تا ماموریت جدید خود را شروع کنم. مشتاقانه منتظرم تا به منظور تقویت روابط دو جانبه و روى موضوعات بسیار مهمى که در مقابل ایران و منطقه قرار دارند با دولت جمهورى اسلامى ایران کار کنم.»

سوابق دیپلماتیک سفیر جدید بریتانیا در ایران

راب مک‌ایر کار خود در وزارت خارجه بریتانیا را از سال ۱۹۹۰ آغاز کرد. اولین ماموریت دیپلماتیک مک‌ایر در بخارست، پایتخت رومانی بود. پس از آن از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ دبیر اول سفارت بریتانیا در امور خاورمیانه و سیاست گذاری ضد تروریسم در واشینگتن دی‌سی بود. آخرین سال‌های ماموریت وی در ایالات متحده همزمان با واقعه یازدهم سپتامبر بود.

در سال ۲۰۰۲ راب مک‌ایر به بریتانیا باز گشت و در اداره ضد تروریسم وزارت خارجه مشغول به کار شد.

سفیر بریتانیا در کنیا و رایزن سیاسی سفارت بریتانیا در هند، و مدیر بخش «ریسک سیاسی» شرکت نفت و گاز بریتانیایی موسوم به گروه «بی جی» از جمله سوابق کاری آقای مک‌ایر است.

آخرین دور تنش در روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا

سی‌ام نوامبر سال ۲۰۱۱ روابط دیپلماتیک تهران و لندن پس از اختلافات و تنش‌های مختلف و حمله دانشجویان به سفارت این کشور با تعطیلی سفارت و خروج دیپلمات‌های بریتانیایی به کمترین حد ممکن تنزل یافت.

اگرچه در همان زمان وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرده بود که این به معنای قطع کامل روابط لندن و تهران نیست اما در دوم دسامبر ۲۰۱۱، دیپلمات‌های ایرانی نیز با ضرب‌الاجل دولت بریتانیا از خاک این کشور خارج شدند.

در سال ۲۰۱۳، دو سال پس از بسته شدن سفارتخانه‌های دو کشور و تقلیل روابط دیپلماتیک، در پی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، ویلیام هیگ، وزیر خارجه وقت بریتانیا در پارلمان این کشور اعلام کرد که لندن آماده بهبود روابط دو کشور است.

پس از به نتیجه رسیدن برجام، روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا تقویت شد. سه سال پس از ابراز تمایل دو طرف برای عادی سازی مناسبات، سفارتخانه‌های دو کشوردر سال ۲۰۱۶ بازگشایی شد. نیکولاس هاپتون اولین سفیر بریتانیا در ایران پس از پنج سال بود. آقای هاپتون در حساب توئیتری خود نوشته بود: «خدمتم در ایران امتیازی بود که از آن برخوردار بودم، به خصوص در این برهه از زمان که روابط ایران و انگلیس مسیر طولانی را پیمود و هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن باقی‌ است.» آقای هاپتون توئیت خود را با شعری از حافظ تمام کرد: «مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم، هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم.»

برچسب ها

دیدگاه