6

واکنش‌ها به ادعای «خودکشی» کاووس سید امامی در زندان اوین

  • 23 بهمن 1396 - 8:41
واکنش‌ها به ادعای «خودکشی» کاووس سید امامی در زندان اوین

با انتشار خبر درگذشت کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان توسط فرزند وی و تائید بازداشت چند متهم در پرونده‌ «جاسوسی در حوزه محیط زیست توسط عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران ، غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران نیز بازداشت چندین تن از فعالان محیط زیست را تائید کرد و افزود که این افراد به دلیل «جمع‌آوری اطلاعات» و ارائه آنها به «بیگانگان» دستگیر شده‌اند.

از سوی دیگر محمود صادقی، نماینده مجلس به نقل از رئیس سازمان محیط زیست از بازداشت کاوه مدنی، معاون این سازمان خبر داد.

آقای صادقی در حساب توئیتری خود نوشت که در جریان پیگیری موضوع درگذشت آقای سیدامامی متوجه شده است که معاون مشارکت اجتماعی-فرهنگی سازمان محیط زیست نیز روز گذشته بازداشت شده است.

کاووس سیدامامی که بود؟

به گزارش یورو نیوز، کاووس سیدامامی متولد سال ۱۳۳۲، فارغ التحصیل دانشگاه اوهایو در رشته امور بین‌الملل و جامعه شناسی، مدرس دانشگاه امام صادق و فعال مدنی، فعالیت‌های محیط‌ زیستی خود را از طریق فعالیت در موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» به‌عنوان مدیر عامل به انجام می‌رساند.

فعالیت این موسسه بر حفظ حیات وحش و زیستگاه‌های طبیعی ایران از طریق اجرای پروژه‌های زیست محیطی و آگاهی رسانی و آموزش است.

موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» ارتباط مداومی با سازمان محیط زیست دارد و برای انجام پروژه ها با اجتماعات محلی و سازمان‌های بین المللی نیز همکاری می‌کند.

به گفته فرزند آقای سید‌امامی، پدرش در تاریخ چهارم بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شد و جمعه ۱۹ بهمن خبر درگذشت وی در زندان اوین را به اطلاع خانواده‌اش رساندند.

بازتاب خبر درگذشت سیدامامی در زندان اوین

خبر درگذشت این فعال محیط زیست و جامعه شناس روز ۲۱ بهمن توسط رامین سید‌امامی فرزن وی منتشر شد. به گفته فرزند آقای سیدامامی مسئولان زندان دلیل مرگ این استاد دانشگاه را «خودکشی» اعلام کرده‌اند.

رامین سیدامامی، خواننده راک که شهرت هنری او «کینگ رام» است، روز گذشته در حساب اینستاگرام خود نوشت: «خبر مرگ پدرم، کاووس سیدامامی، برایم باور کردنی نیست. کاووس در ۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم، مریم ممبینی را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار می‌کنند و خبر مرگ همسرش را به او می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده…. هنوز باور نمی‌کنم، نمی‌کنیم.»

محمود صادقی در حساب توئیتری خود در واکنش به این خبر، از تماس خود با مسئولین در این رابطه و عدم پاسخگویی آنان خبر داد.

آقای صادقی نوشت:‌ «…علت را از مسئولان ذیربط جویا شدم؛ بعضی پاسخ نمی‌دهند بعضی هم گفتند پیگیری کردیم اطلاعی بدست نیاوردیم!»

 صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز در واکنش به این خبر، نسبت به اتهام وارد شده به کاووس سیدامامی در مورد قرار دادن «اطلاعات طبقه بندی شده» در اختیار دشمنان ابراز تعبجب کرد و نوشت:‌ «هرکس که کمترین آشنایی با مرحوم‌ دکترکاووس سیدامامی استاد فقید جامعه‌شناسی دانشگاه امام صادق(ع) داشته باشد، بیش از شوکه شدن ازخبرفوت ایشان در زندان اوین به‌ واسطه سکته قلبی، از این شوکه می‌شود که او به‌کدام اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی می‌داشته که آنها را خواسته باشد درا ختیار دشمن قرار بدهد؟»
مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی و معاون وزیر کشور در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی نیز با مقایسه مرگ کاووس سیدامامی با مرگ زیبا کاظمی در زندان در دوره آقای خاتمی گفت:‌ «پس ازمرگ مشکوک خانم زیباکاظمی در زندان، سعید مرتضوی کوشید موضوع را عادی جلوه دهد. آقای خاتمی زیر بار نرفت و دستور داد وزرای مسئول با تشکیل کمیته ای به مساله رسیدگی و نتیجه را به ملت گزارش دهند. آقای روحانی نیز باید همین کار را بکند، تا واقعیت فوت دکتر سیدامامی برای مردم روشن شود.»
حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی نیز در حساب توئیتری خود نسبت به خبر مرگ مشکوک این استاد دانشگاه در زندان اوین نوشت‌:«نه جامعه شناسان دین خودکشی می کنند نه حامیان حیات وحش.»
فاطمه سعیدی، نماینده مجلس در حساب توئیتری خود نوشت: «فارغ از مساله چرایی بازداشت فعالان محیط زیست، مسئولان زندان اوین باید در برابر جان زاندانیان مسئولیت پذیر باشند. چطور در مدتی کوتاه دو زندانی در زندان اوین خودکشی می کنند؟»

برچسب ها

دیدگاه