تاریخ : جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020
1

نسرین ستوده: دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد

  • ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
نسرین ستوده: دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد

نسرین ستوده، وکیل دادگستری در گفتگویی با یورونیوز گفت هیچ دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد.

ویدا موحد، زنی ۳۱ ساله و مادر یک کودک ۱۹ ماهه است که در اوایل دی‌ماه جاری و چند روز پیش از شروع اعتراضات دی ماه در ایران در خیابان انقلاب تهران به روی سکویی رفت و روسری را از سر خود برداشت. تصویر این زن که از همان آغاز «دختر خیابان انقلاب» نامیده شد، در حالی که روسری سفید خود را بر سر چوبی بسته و در هوا نگاه نداشته بود، خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اما خبری از سرنوشت او در دست نبود.

نسرین ستوده که نخستین اطلاعات در مورد هویت و بازداشت این زن را در فضای مجازی منتشر کرده، روز جمعه ۶ بهمن در مورد بازداشت موقت او به یورونیوز گفت: «قانونا دلیلی برای بازداشت موقت ویدا موحد وجود ندارد زیرا این گونه بازداشت‌ها تنها برای جرایم سنگینی مانند قتل پیش‌بینی شده است.»

ستوده با یادآوری ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی در مورد کشف حجاب زنان در انظار عمومی گفت: «بر اساس قانون ایران، این زن تنها می‌تواند به دلیل کشف حجاب محاکمه شود، ولی من فکر نمی‌کنم جرم کشف حجاب به او تفهیم شده باشد.»

به گفته وی، ویدا موحد ممکن است به اتهام دیگری مانند بر هم زدن نظم عمومی روبرو شود.

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

چند روز بعد از فروکش کردن اعتراضات در ایران، برخی کنش‌گران حقوق بشر و حقوق زنان به صرافت جستجوی «دختر خیابان انقلاب» افتادند.

در روز یکشنبه اول بهمن جاری نسرین ستوده بر اساس تحقیق محلی خود گفت که این دختر در همان روزی که آن حرکت را انجام داد، «بعد از بازداشت کوتاهی آزاد شده و دوباره بازداشت شده است.» ستوده همچنین گفته بود: «ابتدا او را به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل می‌کنند و برایش پرونده‌ای در دادسرای خیابان خارک تشکیل شده است.»

ویدا موحد همچنان در زندان است، اما اطلاعی از محل دقیق بازداشت و شرایط نگهداری او در دست نیست. برخی اطلاعات تۀُید نشده حاکی است که او در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می برد.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.