6

سخنگوی دولت: طرح تعطیلی کامل ۱۰۰ شهر کشور از اول آذر تا دو هفته اجرا می‌شود

  • ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵
سخنگوی دولت: طرح تعطیلی کامل ۱۰۰ شهر کشور از اول آذر تا دو هفته اجرا می‌شود

علی ربیعی، سخنگوی دولت‌ اعلام کرد از روز شنبه اول آذرماه تعطیلی گسترده در ۱۰۰ شهر ایران اجرا خواهد شد و در چارچوب این طرح دو هفته‌ای خروج از شهرها نیز ممنوع خواهد بود.

ربیعی روز یکشنبه ۲۵ آبان‌ماه در نشست خبری ضمن اشاره به بررسی استراتژی‌های مقابله با کرونا در دولت گفت: «نخستین بحث،‌ موضوع تعطیلی گسترده بود که قرار شد از اول آذر اجرایی شود. در این تعطیلی گسترده حتی نسبت به خروج از شهرها سختگیری خواهد شد و تردد از شهر به شهر ممنوع خواهد بود.»

بر اساس این طرح جدید، شهرهای ایران بسته به وضعیت کرونا در آن‌ها، در یکی از سه رنگ قرمز، نارنجی و زرد تعریف می‌شوند و محدودیت‌هایی بر آن‌ها اعمال می‌شود.

به گفته ربیعی، فقط تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان کالاها و تولیدات مورد نیاز و ضروری در این مدت اجازه فعالیت خواهند داشت.

همزمان حسن روحانی، رییس‌جمهوری، هم بیانیه‌ای هشت بندی صادر کرده و در آن از دستگاه‌های اجرایی، انتظامی، دولتی، مردم و رسانه‌ها خواسته نسبت به اجرای جدی محدودیت‌ها اقدام و اطلاع‌رسانی کنند. 

سخنگوی دولت در ادامه اظهاراتش اشاره کرد طرح تعطیلی مقررشده از سوی دولت حالت «پویا» خواهد داشت. ربیعی در این زمینه گفت: «اگر پس از دو هفته در منطقه‌ای تعداد مبتلایان کاهش داشت، وضعیت تغییر خواهد کرد و اگر نداشت،‌ اجرای آن قابل تمدید خواهد بود.»

طی هفته‌های اخیر شمار زیادی از کارشناسان پزشکی و مقام‌های وزارت بهداشت ایران بارها خواستار برقراری تعطیلی دو هفته‌ای در تهران و کلا‌ن‌شهرهای کشور شده بودند و قرار بود روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه تصمیم‌گیری کند. اما در خبری غیرمنتظره اعلام شد که این ستاد در جلسه‌ای با حضور روحانی طرحی دیگر مبنی بر اعمال برخی محدودیت‌ها را تصویب کرده است.

دولت اکنون در حالی تصمیم به اجرای این طرح گرفته که شمار روزانه فوتی‌های ناشی از کرونا در رقم بالای ۴۵۰ نفر ثابت باقی مانده و همچنین شمار مبتلایان هم به بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر در روز رسیده است.

ربیعی علت تعلل و تاخیر در تصویب این طرح را آمادگی دستگاه‌ها و نهادها برای اجرای آن دانست.

پیش از این همچنین گزارش‌هایی مبنی بر مخالفت روحانی با تعطیلی و تهدید وزیر بهداشت به استعفا منتشر شد، اما برخی مقام‌های دولتی این گزارش‌ها را تکذیب کردند.

۲۵ درصد مبتلایان در جامعه حرکت می‌کنند

ربیعی در بخشی دیگری از نشست خبری، به سامانه سیب و نظارت بر افراد مبتلا به کرونا اشاره کرد و گفت: «گزارش‌هایی که از ابتدای فعالیت سامانه به ما رسیده نشان می‌دهد تعدادی از افراد مبتلا، یعنی دست‌کم ۲۵ درصد از آنان، در یک روز در سطح شهر فعال بودند و حرکت می‌کردند.»

او افزود: «این نشان‌دهنده این است که افراد مبتلا در سطح جامعه حرکت می‌کنند. با این سامانه از حرکت افراد مبتلا در سطح شهر جلوگیری خواهد شد.»

ضعف در اجرای محدودیت‌های فعلی و عدم تاثیرگذاری آن‌ها طی روزهای اخیر نیز از جمله موضوعات مورد انتقاد کارشناسان و مسئولان حوزه بهداشت بوده است.

برچسب ها