4

عبور نرخ رسمی دلار از ۳۱ هزار تومان؛ سکه ۱۶ میلیون تومانی هم معامله شد

  • 20 مهر 1399 - 13:23
عبور نرخ رسمی دلار از ۳۱ هزار تومان؛ سکه ۱۶ میلیون تومانی هم معامله شد

نرخ رسمی عرضه دلار با جهش هزار و ۲۰۰ تومانی در جریان معاملات روز یکشنبه بازار ایران با عبور از مرز ۳۱ هزار تومان رکورد جدیدی را ثبت کرد.

بانک مرکزی در ابتدای مبادلات روز یکشنبه، نرخ عرضه دلار در شبکه صرافی تحت مدیریت خود را تا ۳۱ هزار و ۵۰ تومان افزایش داد. همزمان، نرخ آغازین بازار آزاد ارز تهران با افزایش ۴۰۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی داد و ستدهای روز شنبه به ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. پس از آن که نرخ رسمی عرضه دلار ۱۰۰ تومان دیگر افزایش یافت، بهای آزاد دلار تا سطح بی‌سابقه ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان بالا رفت.

در چنین شرایطی بانک مرکزی اعلام کرد که سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش می‌یابد و بانک مرکزی روزانه ۵۰ میلیون دلار به صورت اسکناس در این بازار عرضه خواهد کرد.

با آغاز عرضه دلار ۳۱ هزار و ۱۵۰ تومانی توسط شبکه رسمی صرافی‌ها، بهای آزاد دلار سیر نزولی به خود گرفت و تا ۳۱ هزار و ۳۵۰ تومان کاهش یافت.

هر یورو نیز روز یکشنبه تا ۳۷ هزار و ۶۰۰ تومان اوج گرفت ولی با نزدیک شدن به ساعات‌های پایانی مبادلات بازار آزاد تهران تا ۳۷ هزار تومان عقب‌نشینی کرد که این نرخ ۲۰۰ تومان بالاتر از نرخ عرضه یورو توسط صرافی‌های تحت مدیریت بانک مرکزی ایران بود.

با وجود تعطیلی روز یکشنبه بازار جهانی طلا، رشد قیمت دلار در بازار ایران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا با ثبت رکوردی جدید به ۱۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برسد. البته این نرخ با کاهش نسبی نرخ ارز در ساعت‌های پایانی مبادلات روز یکشنبه ۱۵۰ هزار تومان کاهش یافت. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار تهران پس از عبور از قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، در آستانه تمام معاملات روز یکشنبه به یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید.

هر اونس طلا در پایان معاملات جمعه شبِ بازار جهانی تا هزار و ۹۳۰ دلار صعود کرده بود.

برچسب ها

دیدگاه