7

«قدیمی‌ترین سند گنجینه آرشیو ملی ایران متعلق به استان فارس است»

  • ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۰۸
«قدیمی‌ترین سند گنجینه آرشیو ملی ایران متعلق به استان فارس است»

کوروش کمالی‌سروستانی، رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس به مناسبت ۱۷ اردیبهشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب گفت: قدیمی‌ترین سند گنجینه آرشیو ملی ایران متعلق به استان فارس است که سند فرمان ابوسعید مغول در خصوص معافیت مالیاتی در منطقه کوهک فارس مربوط به سال ۷۲۶ هجری قمری (۷۱۵ سال قبل) است و در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نگهداری می‌شود.

کمالی‌سروستانی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما افزود: همچنین سند حکم آستانه ابواسحاق کازرونی مربوط به سال ۸۲۶ هجری قمری نیز سند قدیمی دیگری‌است که در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نگهداری می‌شود.

وی گفت: اسناد ملی شناسنامه و هویت ملی کشورند و مهمترین منابع پژوهش در زمینه سیر تحولات تاریخی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی محسوب می‌شوند.

به گفته کمالی سروستانی ۲۲ میلیون برگ سند در آرشیو مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نگهداری می‌شود و بخش اعظمی از این اسناد فهرست نویسی و اسکن شده و نسخه دیجیتال آن در اختیار پژوهشگران علاقمند قرار داده می‌شود.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس گفت: مهمترین راه تامین اسناد و منابع پژوهشی در این مرکز سند‌های ارسالی از نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی و سند‌های تاریخی مردم است که به صورت اهدایی و یا فروش سند در اختیار این مرکز قرار می گیرد.