2

نتیجه همه‌پرسی اقلیم کردستان: بیش از ۹۲ درصد رای به استقلال دادند

  • ۰۶ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۲۹
نتیجه همه‌پرسی اقلیم کردستان: بیش از ۹۲ درصد رای به استقلال دادند

کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان عراق می‌گوید بیش از ۹۲ درصد کسانی که در همه‌پرسی برای استقلال کردستان عراق شرکت کردند، به آن رای مثبت داده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این کمیسیون گفته است ۹۲.۷ درصد مردم به جدایی کردستان از عراق رای مثبت داده‌اند. این همه‌پرسی روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر/ سوم مهر برگزار شد.

نتیجه اعلام‌شده باید از سوی دادگاه استیناف اقلیم کردستان عراق تایید شود.

به گزارش سایت روداو، نزدیک به دولت اقلیم کردستان عراق، از مجموع ۳,۰۸۵,۹۳۵ رای معتبر تعداد ۲,۸۶۱,۴۷۱ نفر در همه‌پرسی به استقلال کردستان رای مثبت داده‌اند.

رئیس کمیسیون انتخابات کردستان به خبرنگاران گفت که روند رای‌گیری موفقیت‌آمیز بوده و ناظران بین‌المللی درستی انتخابات را تایید کرده‌اند.

رهبران کردستان عراق گفته‌اند رای مثبت مردم به آنها این اختیار را می‌دهد که مذاکرات استقلال از عراق را با دولت مرکزی و کشورهای همسایه آغاز کنند.

با شدت گرفتن تنش‌‌ها، دولت عراق در پی محاصره هوایی کردستان عراق است. تا کنون چندین شرکت هواپیمایی خاورمیانه اعلام کرده‌اند که پروازهای خود به سوی کردستان عراق را متوقف خواهند کرد. مجلس عراق هم اعزام نیروهای ارتش به مناطقی در جوار اقلیم کردستان عراق را تائید کرده اما تا کنون نیرویی به این مناطق اعزام نشده است.

آقای عبادی گفت او “هرگز” در مورد نتیجه این همه‌پرسی “مذاکره” نخواهد کرد و از کردها خواست تا در چارچوب قانون اساسی عراق وارد مذاکره شوند.

نخست‌وزیر عراق متعهد شد تا “حاکمیت عراق را بر همه نواحی کردستان این کشور برقرار کند.”

آقای عبادی چهارشنبه ۲۷ سپتامبر گفت او “هرگز” با مقام‌های اقلیم کردستان عراق بر سر این همه‌پرسی، “مذاکره” نخواهد کرد.

آقای عبادی گفت اگر آنها (مقام‌های اقلیم کردستان) می‌خواهند اقدام به مذاکره کنند، باید همه‌پرسی و نتیجه آن را لغو کنند.

دولت عراق و بیشتر جامعه جهانی با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالف بودند. بیشتر نگرانی‌ها مربوط به تاثیرات بی‌ثبات کننده بالقوه این اقدام به خصوص تاثیر آن بر مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

پیشمرگه‌های کرد نقش قابل توجهی در به عقب راندن نیروهای پیکارجو از شمال عراق داشته‌اند.

حیدر عبادی به نمایندگان مجلس عراق گفته است اولویت او “پاسداری از امنیت شهروندان” است. او متعهد شد که از “شهروندان کرد در داخل و خارج اقلیم دفاع کند.”

حیدر عبادی بار دیگر هشدار داد که اگر اقلیم کردستان کنترل فرودگاه‌های خود در اربیل و سلیمانیه را تا جمعه بعد از ظهر واگذار نکند، مانع پروازهای بین‌المللی به این فرودگاه‌ها خواهد شد.

آقای عبادی همچنین خواهان آن شد که اقلیم کردستان عراق کنترل تمامی گذرگاه‌های مرزی و درآمدهای نفتی را به دولت مرکزی تحویل دهد.

پیشتر دولت اقلیم کردستان عراق مهلت سه روزه دولت مرکزی برای به دست گرفتن کنترل فرودگاه‌های این منطقه را رد کرده بود.

 

برچسب ها

دیدگاه