تاریخ : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 26 رمضان 1442 Friday, 7 May , 2021
2

ترزا می با ائتلافی شکننده دولت جدید تشکیل می‌دهد

  • ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
ترزا می با ائتلافی شکننده دولت جدید تشکیل می‌دهد

به رغم شکست سنگین حزب محافظه‌کار و از دست دادن اکثریت در پارلمان، نخست وزیر بریتانیا خیال کناره‌گیری ندارد. ترزا می اعلام کرده که قصد دارد برای تشکیل دولت جدید با یکی از احزاب کوچک ائتلاف کند.

به گزارش دویچه وله، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا یک روز پس از انتخابات پارلمانی در این کشور، به عنوان رهبر فراکسیون اکثریت به دیدار ملکه الیزابت رفت تا حکم تشکیل دولت جدید را دریافت کند.

نخست‌وزیر بریتانیا امیدوار بود با برگزاری انتخابات زودرس، حزب محافظه‌کار از اکثریت قدرت‌مندتری در ‌پارلمان برخوردار شود و قدرت چانه‌زنی‌اش در مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) افزایش یابد.

نتیجه انتخابات سراسری در بریتانیا (۸ ژوئن/ ۱۸ خرداد) دقیقا بر خلاف انتظارات ترزا می رقم خورد؛ محافظه‌کاران نه تنها کرسی‌های بیشتری به دست نیاوردند که ۱۲ کرسی هم از دست دادند.

به این ترتیب محافظه‌کاران برخلاف چند هفته پیش دیگر اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان بریتانیا را در اختیار ندارند. با این همه ترژا می پس از بازگشت از کاخ باکینگهام مقابل خبرنگاران قرار گرفت و اعلام کرد که دولت جدیدی تشکیل خواهد داد.

می از اعضای حزب محافظه‌کار خواست از این پس توان خود را بر پیشبرد پروسه برگزیت متمرکز کنند تا مذاکرات با اتحادیه اروپا به شکل موفقیت‌آمیزی به نتیجه برسد.

به گفته‌ی او مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا مطابق برنامه از ۱۹ ماه ژوئن آغاز می‌شود و هدف از آن باید تامین رفاه شهروندان بریتانیا در درازمدت باشد.

پس از شمارش آرای ۶۴۹ حوزه انتخاباتی که تقریبا کل آرا را شامل می‌شود محافظه‌کاران با کسب ۳۱۸ کرسی همچنان قوی‌ترین فراکسیون پارلمانی خواهند بود. برای داشتن اکثریت مطلق دست‌کم ۳۲۶ کرسی نیاز است.

ترزا می ابراز امیدواری کرده بتواند در ائتلاف با حزب دموکراتیک ایرلند شمالی دولت جدیدی تشکیل دهد. او می‌گوید این دو حزب از سالیان پیش روابط محکمی با یکدیگر دارند و همین امر چشم‌انداز همکاری برای تامین منافع تمام شهروندان بریتانیا را اطمینان‌بخش می‌کند.

ترزا می خاطر نشان کرد که با توجه به نتیجه انتخابات فقط همین دو تشکل هستند که می‌توانند ثباتی را که کشور به آن نیاز عاجل دارد تضمین کنند.

حزب وحدت‌گرای دموکراتیک ایرلند شمالی در انتخابات زودهنگام، ۱۰ کرسی را از آن خود کرد. به این ترتیب دولت ائتلافی آینده اگر شکل بگیرد با در اختیار داشتن ۳۲۸ اکثریتی بسیار شکننده خواهد داشت.

از دست رفتن اکثریت مظلق

محافظه‌کاران پیش از انتخابات زودرس به تنهایی ۳۳۰ کرسی پارلمان را در اختیار داشتند و اکنون دولتی ائتلافی قرار است مذاکرات برگزیت را “با قدرت” پیش ببرد که دو کرسی کمتر در اختیار دارد.

پیروز غیرمنتظره انتخابات روز گذشته جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بود. این حزب در انتخابت زودرس ۲۹ کرسی بیشتر کسب کرد و در مجموع به  ۲۶۱ کرسی ‌پارلمان دست یافت.

جرمی کوربین معتقد است از آنجا که ترزا می در دست یافتن به هدفی که به خاطر آن انتخابات پیش از موعد را برگزار کرد آشکارا شکست خورده باید کناره‌گیری کند.

تصمیم ترزا می برای تشکیل دولت جدید از سوی بسیاری از تحلیل‌گران بی‌اعتنایی به نظر رأی دهندگان تعبیر شده و در میان محافظه‌کاران نیز منتقدانی دارد.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.