تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021
5

انفجار در کابل 80 کشته و صدها زخمی به جا گذاشت

  • ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸
انفجار در کابل 80 کشته و صدها زخمی به جا گذاشت

بامداد چهارشنبه، ۱۰ خرداد / جوزا انفجار شدیدی مرکز شهر کابل پایتخت افغانستان را لرزاند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و آن را محکوم کرده است.

به گزارش بی بی سی، این انفجار در منطقه‌ای از شهر روی داده که کاخ ریاست جمهوری و شماری از سفارتخانه‌های خارجی در آن واقع است.

اسماعیل کاوورسی، رئیس روابط عمومی وزارت صحت عامه/ بهداری افغانستان آمار کشته‌شدگان تا این لحظه را بیش از ۸۰ نفر و تعداد زخمی‌ها را بیش از ۳۰۰ تن گزارش کرده است. زخمی‌های این انفجار به بیمارستان‌ها منتقل شده‌ و تحت درمان قرار گرفته‌اند. تعدادی زن و کودک در میان آسیب دیدگان این انفجار هستند.

مقامات بیمارستانی از مردم خواسته‌اند برای اهداء خون به مراکز درمانی مراجعه کنند.

پیشتر، نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله/کشور شمار تلفات را بیش از پنجاه کشته و زخمی اعلام کرده بود اما با روشن شدن وضعیت، آمار قربانیان افزایش یافته است. اقای دانش گفته است که احتمالا بمب در یک تانکر آب یا تانکر تخلیه فاضلاب جاسازی شده بود.

پس از وقوع انفجار، دود غلیظی آسمان محل انفجار را فرا گرفت.

در این انفجار، به چندین دستگاه خودرو و همچنین ساختمان‌های واقع تا چند صد متری یک محل انفجار آسیب رسیده است. خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – گفته است که شدت انفجار باعث خرد شدن شیشه‌های ساختمان دفتر نمایندگی این خبرگزاری در کابل شده است. خبرگزاری‌های ایرانی همچنین از آسیب گسترده به سفارت و اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی در کابل خبر داده‌اند. و خبرگزاری تسنیم تصاویری از تخریب اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی را منتشر کرده است.

گزارش‌های تصاویری حاکی از تلاش ماموران امدادرسانی و مردم عادی برای انتقال زخمی‌ها به مراکز درمانی است. ماموران امنیتی منطقه انفجار را به روی رفت و آمد مسدود کرده‌اند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در بیانیه‌ای این حمله را که در پنجمین روز ماه رمضان روی داده به شدت محکوم کرده و به مسئولان دولتی دستور داده است به زخمی‌های حادثه رسیدگی شود.

در بیانیه دفتر رئیس جمهوری افغانستان آمده است که “دشمنان افغانستان یکبار دیگر با انجام حمله تروریستی در یکی از محلات مزدحم شهر کابل در منطقه وزیر محمد اکبرخان، آرامش مردم روزه دار را گرفتند و دست به جنایت بزرگ زدند.” این بیانیه می افزاید: “گروه‌های تروریستی که با شعار اسلام، دست به کشتار بی‌رحمانه مردم و جنایت جنگی می زنند، هیچ آگاهی از آموزه های دینی ندارند.” در ادامه این بیانیه آمده است: “ما انتظار داریم تا کشورهای جهان به خصوص کشورهای اسلامی علیه منابع، پایگاه و حامیان این گروه‌های تروریستی بیش از گذشته اِعمال فشار نموده و اجازه ندهند تا از تروریسم به حیث ابزار سیاسی علیه کشورها استفاده شود.”

هنوز کسی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته و مشخص نیست که هدف اصلی آن چه بوده است.

معمولا گروه طالبان مسئول اینگونه حملات در افغانستان شناخته می‌شده اما پس از وقوع انفجار صبح چهارشنبه، یک سخنگوی این گروه به خبرگزاری رویترز گفت که “مشغول گردآوری اطلاعات” در مورد این انفجار است. ساعاتی بعد، این گروه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در این انفجار دخالتی نداشته و آن را محکوم می‌داند.

علاوه بر طالبان، گروه‌های دیگری از جمله گروه دولت اسلامی – داعش – در افغانستان فعالیت دارند. این گروه‌ها مرتکب عملیات خشونت آمیز در افغانستان شده و مسئولیت آن را نیز برعهده گرفته‌اند.

برچسب ها